Okul Öncesi ve Sonrası Bakım (II)

222
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Bu ihtiyaçları karşılayacak olan yetişkin bir komşu, bakıcı anne ya da kedisinden yaşça büyük abla ve ağabey olabilir. Birçok okul bu tip ihtiyaçları karşılanması konusunda destek sağlamaktadır. Okul programları uygun olduğu ve durumun elverdiği ölçüde yönetimi okul öncesi ve okul sonrası bakım programları uygulamaktadır.
Özel okullar da bu tip bir bakımı kendi okul standartlarına ve değerlerine sadık kalarak haz programdan genellikle okul yönetimi sorumludur. Programın niteliği okulun kalitesini yansıtacağından okullar çoğunlukla bu programlara itina gösterir titiz davranırlar.

Bu tip bir bakım hizmeti veren kurumlarda rastlanan en büyük problem, ilkokul çağındaki çocuklar yedi-dokuz, akşamüstü üç-altı saatleri arasında
ilgilenebilecek eğitimli eleman bulma zorluğudur. Çocuk bakımı ile ilgilenen bakıcılar ne yazık ki az ücret almakta ve yeterli olanaklara sahip olamamaktadır. Konusunda uzman bakıcılar bulmak son derece zor olduğundan bakımları gerçekleştiren kurumlardaki yöneticiler eğitimsiz çalışanları eğitmek için çok fazla zaman harcamaktadır.

Bu tip bir bakım programını ayarlamadan önce güvendiğiniz kimselerden tavsiye almak önemlidir. Eğer bir bakıcı tutacaksanız, referanslarını dikkatle kontrol etmelisiniz. Eğer genç biriyle çalışacaksanız, çocuğunuzu düzenli olarak emanet edeceğiniz bu kişiye güvenmeli ve onun sorumluluk sahibi bir kişi olduğundan emin olmalısınız

OKUYUCU YORUMLARI