Uykuda öğrenmeye devam ediyor!

  • 1 Star
    Loading...

Yapılan araştırmalara göre, uykuda beyin dinlenme halindeyken bile, özellikle yeni öğrenilen bilgilerin beyinde kalıcı olarak kaydedilmesi devam ediyor. Bu öğrenme durumu bebekler için de geçerli. Uyku sırasında duyu organlarından gelen bilgi akışı yavaşladığından, beynin bu zaman dilimi içerisinde dinlendiği sanılır. Oysa ki, araştırmalar bebeklerde bile uyku sırasında öğrenmenin devam ettiğini gösteriyor.

Özellikle yeni öğrenilen bilgilerin, uyku sırasında beyinde kalıcı olarak kaydedildiği ve var olan bilgilerle ilişkilendirildiği ortaya çıktı.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bilim insanları 9-16 aylık bebeklere belirli nesnelerin görüntüleri gösterdi ve nesnelere verilen isimleri dinletti.

Nesneler arasında şekil olarak birbirlerine çok benzeyen, ancak aralarında renk ve boyut farklılıkları olanlar vardı. Beyin etkinlikleri incelendiğinde bu süreçte bebeklerin nesnelerin isimlerini öğrendikleri, ancak benzer nesneleri birbirleriyle ilişkilendiremedikleri yani sınıflandırma yapamadıkları anlaşıldı.

Daha sonra bebeklerin bir kısmı yaklaşık 1,5 saat boyunca uyutuldu. Diğer grup bu zamanı oyun oynayarak geçirdi. Uyuyan bebeklere uyandıktan sonra araştırmanın başlangıcındakilere benzer nesneler gösterildiğinde, bebeklerin yeni gördükleri nesneleri öncekilerle ilişkilendirebildikleri anlaşıldı.

Bilim insanları aynı bebeklerin uyumadan önce bunu başaramadığını belirtiyor. Uyanık kalan bebekler ise yeni gördükleri nesneleri öncekilerle ilişkilendiremedi.

Sonuçlar uykunun, yeni öğrenilen bilgilerin uzun süreli belleğe kaydedilmesine yola açtığını gösteriyor.

Aynı zamanda uykunun, bu bilgilerin analiz edilerek sınıflandırılmasına ve önceki bilgilerle ilişkilendirilmesine bebeklik döneminde bile etkisi olduğunu gösteriyor.

Genelleme ve sınıflandırma yapabilme insanların sahip olduğu önemli bir bilişsel yetenek. Bu yetenek sayesinde geçmişte edindiğimiz bilgileri, aralarındaki benzerliklerden yararlanarak, yeni karşılaştığımız durumlara uyum sağlamada kullanabiliyoruz.

OKUYUCU YORUMLARI