Ergen Çocukların Aileleri Nelere Dikkat Etmeliler?

 • 1 Star
  Loading...

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş aşamasıdır. Genellikle 11 ile 21 yaş aralığına denk gelir ve kendi içinde de ergenliğin başlangıcı, gelişmesi ve sonu gibi bölümlere ayrılmaktadır. Bu dönemde çocuklarda biyolojik ve psikolojik olarak değişikliklerin olduğu görülür. Bu değişikliklere uyum sağlamak, duygu ve düşünce dünyasında ciddi farklılıklar görülmesi gençlerin zorlanmasına neden olabilmektedir. Ancak bu her gençte böyle olur diye bir kaide yok. Aile içindeki psikolojik durum ergenliğin şiddeti konusunda belirleyici olabilir.

Aileler Ergenlik Dönemindeki Çocukta Nelere Dikkat Etmelidir?

Ergenlik dönemindeki çocuğa davranış şekli konusunda birçok aile yeterince özeni göstermeyebiliyor. Çocuğun kendini tanıması ve isteklerini keşfetmesi yoğun olarak yaşandığından, çatışmalar çoğalabiliyor. Ancak çatışmanın en aza inmesi için ailelerin dikkat etmesi gereken bazı öneriler şunlar:

 1. Beraber zaman geçirmeye ayrıca özen gösterin. Konuşmak ve paylaşmak bu dönemde çocuk açısından çok önemlidir.
 2. Eğer bir konuda çatışma yaşıyorsanız sinirliyken değil sakinken konuşun. Doğru tepki vermeniz önemlidir. Sakin bir ortamda yanlış davranışı vs. konusunda konuşabilirsiniz.
 3. Sosyal faaliyetlere katılmalarını teşvik edin. Muhafazakâr aileler buna pekiyi bakmasalar da çocuğunuzun güvenli olduğunu bildiğiniz faaliyetlere katılmasına destek verin. Ona baskı uygulamamak her bakımdan güvenini geliştirir ve sizinle zıtlaşan bir tutuma girmesini ve daha da çok yanlış yapmasını önler.
 4. Kariyer hedefi konusunda ergenlere yardımcı olun. Fikirlerini sık değiştirirlerse hayal kırıklığına uğramayın. Yapmak istedikleri ve istemedikleri şeyin ayrımına varmaları için çalışma ortamlarını gösterebilirsiniz. Ama onlara kendi istediğiniz mesleği dayatmayın.
 5. Kendi davranışları için sorumluluk geliştirmeleri adına ergenlerin eve geliş saatine ve diğer aile kurallarına katkıda bulunmalarına izin verin.
 1. Bu dönemde çocuğunuzun arkadaşlarının kimler olduğunun, onlarla neler yaptığının farkında olmak uyuşturucu tehlikesine karşı size avantaj sağlar. Bunu baskı yapmadan uygun bir şekilde anlamak için onlarla tanışın. Sadece böyle bir tehlike için değil arkadaşlarıyla da anlaştığınızı bilmesi için programlar düzenleyin. Bu onunla bağınızı güçlendirir.
 2. İleride disipline kolay uyum sağlamaları için kurallı davranmakta fayda var. Bu onları tamamen kısıtlamak anlamında değildir ancak kendilerini çok salmalarını engellemek için gereklidir. Özgür olurken kendilerini tehlikeli şeylerden korumayı bilmeleri gerekir.
 3. Çocuğunuzla iletişimi güçlü tutun. Onlar için önemsenmek ve anlaşılmak çok önemlidir. Eğer iletişimde olmazsanız ve sadece kendi doğrularınızı ona dayatırsanız bir süre sonra paylaşmanın anlamsız olduğunu fark eder ve içe kapanır.
 4. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamak yapılan en büyük hatalardan biridir. Onun yetenekleri diğerleriyle aynı olmak zorunda değil. Bunu kafanızdan çıkarın. Ayrıca arkadaşları yanında onu rencide edecek bir konuşma yapmayın. Ergenin özgüven kazanması için önemlidir. Gerekli konuşma için biraz sabredin, uygun ortamda yaparsınız.
 5. Bu dönemdekilerin yemek, kıyafet, eğlence gibi seçimlerine saygı duyun. Çocuğunuz olduğu için sizinle aynı zevki paylaşma zorunluluğu yoktur.
 6. Onun söylediklerini farklı bakış açısıyla anlamaya çalışın. Anlatmak istediği ve yaptığı farklı olabilir. Sebeplere odaklanın. Neyi neden söylediğine anlam vermeye çalışın.
 7. Kendi kişiliğini güvenle oluşturabilmesi onun için ve gelişimi için çok önemlidir. Tek taraflı bir ilişki yerine iki yetişkin gibi ortak bir noktada buluşmaya çalışın. Bu zor görünüyorsa bile çabalayın.
 8. Ergene en çok yardımcı olabilecek kişiler anne-babalardır. Bu dönemde genel eğilimi dışarıya daha fazla önem vermektir ama bunu anlayışla karşılayın. Onun yanınızda olduğunu bilmesi hayata güvenmesi için önemlidir.
 9. Eğer iletişimde çözümsüzlük boyutunda ciddi sorunlar yaşanıyorsa, bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.
OKUYUCU YORUMLARI