Domuz Gribi

  • 1 Star
    Loading...

Domuz Gribi.

 Çocuklarımızın sosyal ortamda daha aktif olmasıyla birlikte, mikrop/ hastalık alışverişleri de hızlanmış bulunmaktadır. Dönemimizin en yaygın hastalıklarından biri olan Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla artık insandan insana geçen, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla seyreden son derece bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

39-40 dereceye varan ateş, kuru öksürük, vücudun geneline yayılan kas ve eklem ağrısı, bazı kişilerde boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile yorgunluk domuz gribinin belirtileri arasında sayılabilir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Domuz gribi, dönemsel griplerle karıştırılmakla birlikte, çocuklarda görülme sıklığı, normal grip olarak algılanarak bilinçsiz  ilaç kullanımı nedeniyle bulaşarak daha yaygın seyretmektedir.

Bu yüzden öncelikle grip belirtileri görür görmez doğru teşhis ve tedavi metodları için doktora görünmelisiniz.

Çocuklarda görülen grip belirtilerini dikkatle takip etmenizi,  sizin ve çocuğunuzun maske kullanmasına özen göstererek müdahale işlemlerinizi başlatmanızı öneririz.

Okulumuz olarak hijyen ve sterilizasyon çalışmalarımıza önem verdiğimizi belirtmekle birlikte, çocukların okul dışı ortamlarda da kolaylıkla bu virüsle karşılaşabileceğini göz önünde bulundurmayı unutmamanızı dileriz.

Sağlıklı Günler..

erzurum escort

OKUYUCU YORUMLARI