Çocuklar Hangi Aşıları Olmalı?

Çocuklar Hangi Aşıları Olmalı?
  • 1 Star
    Loading...

Çocuklar Hangi Aşıları Olmalı?

Çocuklar hangi aşıları olmalı? Kısaca anlatmak gerekirse, bir çocuk için en önemli ve ilk aşı anne sütüdür. Anne sütü almayan bir çocuk hayata bir sıfır geriden başlamak zorunda kalacaktır. Bu sebepten çocuğunuzu doğar doğmaz, ilk yarım saat içinde emzirmeye bakın. Daha sonra doktorların önerdiği ilk aşı çocuk felci aşısıdır.

 

Hangi Aşı Hangi Hastalığı Önler?

Hangi aşı hangi hastalığı önler? Öncelikle bunları bilmek çok önemlidir. Özellikle bulaşıcı hastalıklardan koruyan aşılar son zamanlarda ülkemize akın eden Suriyeli kardeşlerimizin getirdiği bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızı koruyor. En önemli aşılar içerisinde bir de kızılcık- kızamıkçık aşısı var. Bu aşı sayesinde çocuklarımız yüksek ateş, havale ve kızamık hastalığından korunuyor.

 

En Önemli Aşı Hangisi?

En önemli aşı anne sütünden sonra çocuk felci aşısıdır. Çocuk felcini takiben difteri, boğmaca ve tetanoz ( bu bebeğe yapılan ilk aşıdır). Daha sonra sırasını bilemeyeceğim ama kızılcık kızamıkçık, kabakulak, çiçek ve daha iki yaşına kadar birçok aşı bu şekilde devam ediyor. Aşılar bir bebeğin hayatı için büyük önem taşıyor.

Çocuklar Hangi Aşıları Olmalı?

Çocuklar Hangi Aşıları Olmalı?

Hangi Aşı Kaç Yaşında?

Hangi aşı kaç yaşında yapılır bunu en iyi ebeler bilir ama biraz değinmek gerekirse, aşı takvimi ilkokul ikinci sınıfa kadar devam etmektedir. İlk aşılar iki yaşında son bulmaktadır. Aşıların bazen yan etkileri ateşlenme olarak kendisini gösterebilir.

 

OKUYUCU YORUMLARI