Çocuğum Giysi Seçiyor (I)

cocukgiysi
  • 1 Star
    Loading...

Anne bu çok güzel bu gömleği alabilir miyim? okuldaki bütün çocuklar bundan giyiyor!

Erkek ve kız çocuklar büyümeye başladıklarında kendilerini giydikleri giysilerle tanımlamaya başlar. Tarzlar ve renkler konusunda güçlü tercihlere sahip olmaları hiç şaşırtıcı değildir. Arkadaşlarını, ağabey ya da ablalarını örnek alır, televizyon,dergiler,filmler,mağaza vitrinleri hatta son moda giydirilmiş oyuncak bebeklerden bile etkilenirler. Tekstil önemli bir sektör olduğundan, üretici ve satıcılar, son moda imajlar kullanarak tüketicileri mümkün olmayan bir bombardımana tutarlar.

Çocuklar genel olarak arkadaşlarının giydiklerini giymek ister. Eğer farklı görünürlerse bu onları hassas ve tehdit altında hissettirir. Aileler de bu konuda aynı şekilde düşünür. Arkadaşları ile benzer kıyafetler giydiğinde çocuklarının grubun bir parçası olduğunu hissederler.

Çocukların moda tercihleri çeşitlidir. Bir şehirde mahalle ya da okulda moda olan, bir başkasında olmayabilir. Bazı çocuklar spor giyinmekten, bazıları son moda kıyafetlerden, bazıları ise yalnızca takı ve aksesuarlardan hoşlanır. Diğer yandan giysilere verdikleri önem derecesi çocuktan çocuğa değişir. Çocukların çoğu giyinmeyi düşünmek için fazla meşguldür. Bu yaş grubunda arkadaşlar, okul sonrası etkinlikler ya da hobiler önceliklidir.

Yine de bir çocuğun giysilerle ilgili tutumu aile içinde tartışma yaratacak kadar güçlü olabilir. Aileler bir yandan çocuğun istediği kıyafetleri almayı düşünürken, diğer yandan çocuklarının seçtiği giysileri zevksiz ya da pahalı bulabilir. Çocuğa uyacak, yakışacak ve onun beğeneceği kıyafetleri bulma endişesi alışverisi son derece zorlaştırır. Bazı anne babalar çocuklarının hiç haberi olmadan alıp getirdikleri giysilerin hiç giyilmeden dolapta asılı kaldığını çok iyi bilir. Bu nedenle aileler aşışverişe çocuğuyla çıkmalıdır. Çocuklar genellikle alışverişi sevmez, giysi denerken zorluk çıkarır. Öfkeli, sıkışmış, şımarık hareketler sergiler ama yine de harcamaları doğru yapmak adına bunlar, katlanılması gereken problemlerdir.

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro