Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri – ABOS

Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri – ABOS
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri – ABOS

Dünyanın en önemli varlıkları olan çocuklar büyürken hem hastalıklarla hem de bir sürü tehlikeyle karşı karşıya kalıyorlar. Bebeklerde konu daha da önem kazanıyor. Bu bakıma muhtaç insan yavrularının karşı karşıya kaldığı tehlikelerden biri de ani bebek ölümü sendromu (ABÖS) olarak bilinen ve çocuk hastalıkları arasında sayılan bir durum.

 

Nedeni Kesin Olarak Belli Değil

Doğumdan sonra her şey yolunda giderken en çok iki ay ile dört aylık bebeklerde ve en çok kış mevsiminde görülen uykuda ani bebek ölümlerinin bugün neden olduğu kesin olarak bilinmiyor. Daha çok Amerikalı ve Afrikalı çocuklarda görüldüğü kayıtlarda geçiyor ama Türkiye’de de görülme oranı binde sekizleri buluyor. Ani Bebek Ölümü Sendromu adli tıp işlemleri olarak ele alınsa bile yüzüstü uyuyan bebeklerde görülmesi olayın genellikle bir solunum hatası olduğunu ispat ediyor. Bu yüzden bebeklerin yüzüstü ve sert yataklarda yatırılması gerekiyor. Hatta yan yatırma en iyi biçim olarak tavsiye ediliyor. Çoğunlukla gece yarısı ile sabah saat 6 arası yaşandığı tespit edilmiş. Akciğer ödemi, beyinde glikoz toplanması, sinir sistemindeki anormal bir durum, bronşların aniden daralması olan bronkospazm, anne ve baba ile beraber yatmak ve boğulmak, ortamın çok sıcak olması gibi durumlar da ani bebek ölümü sendromu nedenleri arasında sayılıyor. Ama bunların hiç biri kesin neden olarak açıklanamıyor.

 

Doğum Öncesi Nedenler Olabilir mi?

Ani bebek ölümlerinin sebepleri arasında annenin 20 yaş altında olması ya da annenin çok sık doğum yapması, annenin hamileliği süresince uyuşturucu kullanması, bebeğin doğduktan sonra sigaralı ortamlarda uyutulması, bebeğin emzirilmemesi gibi nedenler de sayılıyor. Bütün bunlar ebeveynlerin daha çok bilinçlendirilmesi ile çözülecek sorunlar gibi dursa bile olay hala sebebi tam olarak bilinemeyen bir hastalık olarak geçiyor.

Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri – ABOS

Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri – ABOS

Ani Bebek Ölümü Sendromu Önlenebilir mi?

Uzmanların bu konuda önerdikleri en önemli konu bebeğin sırt üstü veya yan yatırılması gerektiği. Ve bebekler kesinlikle anne ve baba arasında uyutulmamalı. Annenin sigara içmemesi, bebeğini emzirmesi, bebeğin çok giydirilmemesi, yüzünün örtülmemesi de sayılan tedbirler arasında. Ani bebek ölümleri nedenlerinin yaşanmaması biraz da anne babaların daha çok bilinçlenmesi gerektiğini anlatıyor.

OKUYUCU YORUMLARI