Çocuğun Kendine Bakış Açısını Değiştirmek (I)

  • 1 Star
    Loading...

Ebeveynler kuralları ile ilgili tutarlı davranmak için çok çaba harcar. Fakat aslında tutarlı davranmaları gereken tek bir konu vardır. O da çocuklarına onları sevdiklerini, önemsediklerini ve değer verdiklerini hissettirmektir.

Bu mesajı düzenli bir şekilde alarak büyüyen bir çocuk sağlıklı bir yapı geliştirir ve kendisi ile ilgili olumsuz duygulara kapılmaz.

Ebeveynler çocuklarına verdikleri değer söz konusu olduğunda cimrilik yapmamalıdır. Çocuklar defalarca anne babalarının onları olduğu gibi kabul edip sevdiklerini duymaya ihtiyaç duyar. Anne babalar çocuklarına onları
her yönüyle kabul ettiklerini dile getirmeli ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamalıdır.

Bu, ebeveynlerin çocukları hatalı davrandığında görmezden gelmeleri anlamına gelmez. Davranışları konusunda kurallar koymalı ve çocuklarına doğru yolu göstermelidirler. Kural koymaları son derece iyidir ve önemsediğini hissettirir.

Davranışı kınama ve genel anlamda kişiliği kınama arasında büyük fark vardır. Neden ne olursa olsun bazen ebeveynler çocuklarını oldukları gibi kabul etmekte zorlanır. Çocuklarıyla ilgili gerçek dışı beklentilere girmeleri halinde, çocuklar kendilerini sürekli başarısız hissedebilir.

Ebeveynler, kendileri çocukken bu beklentilerle karşılaşmışlarsa, çocuklarından da yüksek bir performans beklemeleri mümkündür ve bu kesinlikle yanlıştır.

Bazı ebeveynler ise çocuklarından birini daha fazla yüceltme eğilimindedir. “Keşke ağabeyin gibi olsaydın.” ya da “Kız kardeşin gibi derslerinde başarılı olmalısın.” tarzındaki kıyaslamalar çocuklara büyük zarar verir. Çocuğu daha başarılı olmaya yönlendirirken kıyaslama yoluna gidilirse çocuk kendisini aşağılanmış ve başarısız hissedecektir. Bu noktada kendisine daha çok kızacak ve bunun acısını daha fazla sevildiğini düşündüğü kardeşinden çıkaracaktır.

giresun escort

OKUYUCU YORUMLARI