Çocuğum Uyku Zamanı Sıkıntısı Çekiyor (I)

  • 1 Star
    Loading...

Birçok ebeveyn, 6-9 yaş arası çocuklarının tartışmadan, kendi isteğiyle yatmaya gitmesini bekler ve bu olmadığında hayal kırıklığı yaşar. “Dişlerini fırçala!” , “Pijamalarını giy!” ya da “Giysilerini topla” gibi sözleri söylemekten yorulur, çocukları ağır hareket ettiğinde sabırsızlanır ve yattıktan sonra tekrar kalkmaları halinde sinirlenirler.
Bağımsız uyku alışkanlıklarının gelişmesi zaman alır. Birçok çocuk/ yanında annesi ya da babası olmadan uyuyabilir, tuvalete gitmek, bir şeyler içmek veya fazladan bir battaniye almak gibi uyku arası ihtiyaçlarını giderebilir.
Diğer yandan yatırılırken hâlâ yardıma ihtiyaç duymaları normaldir. Bazı çocuklar uyumadan önce kucaklanmayı, sevilmeyi arzular ve uyuma hazırlığının tüm aşamalarında anne babalarından destek ister. Bu noktada sürekli yapılacak olan ikazlar gereklidir çünkü çocuklar kendilerini yaptıkları bir işten alıp diğer bir işe geçmekte oldukça zorlanın Tüm bu işleri yapmaktansa TV seyretmeyi ya da oyun oynamayı çok daha fazla isterler. Uyku zamanı ilgilerini çekmediğinde, dikkatleri dağılır ve bu nedenle sürekli olarak ikaz edilmeleri gerekir. Çocuğun içinde bulunduğu oyalanma durumu birçok ebeveynin canını sıkar ama unutulmaması gereken, çocukların yapmak istemedikleri şeylere odaklanmalarının son derece zor olduğudur.

OKUYUCU YORUMLARI