Bağırsak Tembelliğinizi Önleyin…

  • 1 Star
    Loading...

Bağırsak tembelliği hem sık yaşanan bir sorun hem de bu durum yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. İşte bağırsak tembelliğini önleyecek 8 öneri… Öğün saatleri

Sabah kahvaltısını geç yapan ve öğünleri aksayan kişilerde bağırsak tembelliği daha sık gözleniyor. Bu yüzden sabah 07:00-09:00 arası kahvaltı, 12.00-14.00 arası öğle yemeği, en geç saat 20.00 ’de de akşam yemeği yenmelidir.
Asansör kullanmak yerine yürüyün!

Attığınız adım sayısını arttırmak bağırsak tembelliğine iyi gelecektir. Günlük yürüyüş yapmak, asansör kullanmamak yararlı olacaktır. Ayrıca haftada 4 gün spor yapan kişilerde bağırsak tembelliği daha az sıklıkta gözleniyor.
Her öğünde salata

Salatayı her öğünde yemek gerekiyor. Kahvaltıda çiğ domates, salatalık ve özellikle biber söğüş şeklinde olabilir. Yemeklerde de 1 çorba kaşığı zeytinyağı eklenmiş, 1 çorba kasesi kadar salata hem tokluk hem de lif alımının artmasını sağlar.
Su

Gün içinde en az 10 bardak su içilmeli. Az su içmek bağırsak şikayetlerini arttırıyor. Sabah aç karnına ılık bir bardak su bağırsakları hızlandırır, su içme alışkanlığı sağlar. Şeker hastası olmayan kişiler, ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kayısı veya erik marmelatı koyabilirler.

OKUYUCU YORUMLARI