Sabahları Zorluk Çıkartan Çocuk (II)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için tıklayınız

Daha kolay hazırlanabilmesi için çocuğunuzu biraz daha erken kaldırmayı da deneyebilirsiniz. Yorgun görünüyor ve uyumak istiyorsa daha erken bir saatte yatması ve sabah güzel bir duş yapması yerinde olacaktır. Bazı çocuklar uykuya doyamaz ama yine de erken kalkmaya alışabilir.

Yapılacak bazı işleri akşamdan halletmek de yararlı olabilir. Beslenme çantasının, giysilerin ve okul çantasının bir önceki gece hazırlanması sabah stresinizi azaltacaktır. Sabahları yapılacak işlerin çocuğunuz için bir listesini çıkarıp bir şema hazırlayabilirsiniz, Düzgün yapılan işleri şemada işaretleyebilir, memnuniyetinizi onu ödüllendirerek gösterebilir, böylece çocuğunuzu motive edebilirsiniz. Belki çocuğunuz ondan ne beklediğinizi tam olarak bilmiyor olabilir. Sakin ve güvenli bir ses tonuyla sabahları neler yapması gerektiğini anlatmanız, “Sence daha kolay hazırlanman için neler yapmalıyız?” gibi sorularla onu yönlendirmeniz, “Zamanında hazır olmazsan servisi kaçırabilirsin.” ya da “Hemen sofraya oturmazsan kahvaltı yapamayacaksın.” gibi ikazlarda bulunmanız gerekebilir.

Bir çocuk ya da ebeveyn için doğru olan bir yöntem, bir diğeri için doğru olmayabilir. Birçok yol deneyen bir ebeveyn sabahları zorluk yaşamaya devam edebilir. Bu durumda çocuğunuza karşı tavrınızı değiştirmeniz yararlı olacaktır. İşleri tamamen onun başarmasını beklemek yerine ona yardım ederek daha çabuk ve rahat hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca sakin olmaya çalışıp, sinirlenmeden ikazlarda bulunabilir, en çok zorlandığı işleri ona bırakmadan siz ele alabilirsiniz. Ses tonunuzu yükseltmemeniz onu cesaretlendirecektir çünkü unutmayın ki çocuklar anne babalarını memnun etmek isterler. Çocuğunuz 8 ya da 9 yaşına geldiğinde, oyalanma alışkanlığı ortadan kaybolmaya başlar. Birçok işi yapma becerisine erişen çocuk daha sorumlu bir tavır sergilemeye başlayacaktır. Görünümüne o kadar önem vermeyeceğinden hazırlanma süresi de azalacaktır.

düzce escort

OKUYUCU YORUMLARI