Çocuğum Yemek Seçiyor (III)

yemek2
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. ve 2. kısımlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

Çocuğum Yemek Seçiyor (I)

Çocuğum Yemek Seçiyor (II)

Öncelikle çocuğunuzun ne kadar yemek istediğini tespit edin. Yeme kalıpları oturduğunda, çocuğunuzun iştahıyla ilgili gerçekçi bir fikir sahibi olursunuz. Genelikle yediğinden fazlasını yemeye orlamazsanız, aç kalmayacğı şekilde yeterli oranda yiyecektir. Diğer yandan kilosunu az buluorsanız, onu kesinlikle daa fazla yemeye zorlamayın. Bunun yerine bir doktora danışarak, program belirlemeyi deneyin.

Uygun olduğuda, çocuğunuzun kesinlikle yiyeceğini bildiğiniz yemekler yapın. Onu yemekleri denemeye zorlamayın. Herhangi bir yiyeceği reddettiğinde ya da kabul ettiğinde sizden olumlu ya da olumsuz bir tepki görmeyeceği bilirse, ona sunduğunuz şeyleri deneme konusunda daha hevesli olacaktır. Eğer havuçtan hoşlanmıorsa, başka sebzeleri ya da aynı besin değerine sahip farklı bir yiyeceği sunabilirsiniz.

Seçici olması konusunda onu küçük düşürmemeye de özen gösermelisiniz. Eğer yem alışkanlıklarının onaylandığını bilirse, yemek zamanlarında kendisini daha rahatlamış hissedecektir. Misafirliğe gittiğinizde ve çocuğunuz yemek seçtiğinde ise, zorlansanız bile bu durumu idare edip baskı ortamını yumuşatmaız erinde olacaktır. Genllikle diğer kişiler çocuğunuzun ne yediği ile ilgilenmez. Ev sahibine çocuğunuzla ilgili bu durumu bildirin. Unutmayın ki çoğu kimse, çocukların ihtiyaçlarına karşı son derece duyarlıdır.

Eğer tüm bu stres ortamlarını ortadan kaldırmışsanız ve çocuğunuz halen yemek seçiyorsa farklı nedenler arama zamanı gelmiştir. Hayatının bir bölümünde kendisini aşırı baskı altında issediyor ve kontrolü ele almak amacıyla tepkisini yiyecekleri redderek gösteriyor olabilir. Diğer yandan yetişkinler de dahil olmak üzere bazı kimseler içgüdüsel olarak ne yedikleri ile ilgili hassastır.

Yemek seçen bir çocukla uğraşmak sabır ister ama ödülleri çok büyük olabilir. Çocuğunuz bir kez yediği yemekler üzerinde belli bir kontrol sahip olduğunu bilirse, hem o, hem de siz rahatlayacak, onun ne kadar yediğine odaklanmak yerine, ailece yemek vakitlerinin keyfini çıkarabileceksiniz

OKUYUCU YORUMLARI