Çocuk Güvenliği Tavsiyeleri

Çocuk Güvenliği Tavsiyeleri
  • 1 Star
    Loading...

Evcil hayvan sahibi olmak için çocuğunuzun 5 yaşına gelmesini beklemek iyi bir fikirdir.

Yaralanmaların önüne geçilmesine engel olabilirsiniz :

Evcil hayvanı dikkatlice seçin. Çocuğunuzu evcil hayvanların yanında iken gözetim altında tutun. Çocuğunuza hayvanların yanında nasıl davranacağını öğretin.

Güvenlik Kontrolü ;

Çocukları köpekler ve diğer hayvanların yanında gözetim altında tutun. 5 yaşın altındaki çocuklar her zaman anlayamaz veya kuralları hatırlayamazlar. Onları güvenli bir şekilde tutmak hâlâ büyüklerin görevidir.Bebek veya küçük çocukları evcil hayvanla yalnız bırakmayın.Evcil hayvanların yiyecek ve oyuncaklarından çocuğunuzu uzak tutun.Köpeğinizi ailenin tüm bireylerinden emir alacak şekilde eğitiniz.

 

Evcil hayvanlar nasıl seçilir;

Köpekler :

Sakin ve sabırlı köpek seçin. Saldırganlığını azaltmak için kısırlaştırabilirsiniz. Saldırgan ve koruma için eğitilmiş köpekler çocuklar için tehlikeli olabilir. Köpeği aile ferdi olarak seçmeyin.

 

Kediler :

Sakin ve sevilmekten hoşlanan kedi seçin. Sinirli,arkadaş canlısı olmayan veya önceden ne yapacağı bilinmeyen kediler, çocuklar için iyi bir evcil hayvan değildir.

 

Balıklar :

Balığı izlemek çocuklar için eğlenceli olabilir. Akvaryum çocukların tırmanamayacağı, içine düşemeyeceği ve deviremeyeceği yerde olmalıdır.

 

Evcil hayvanların size zarar vermesine engel olun :

Köpeğinizi komutlara itaat etmesi konusunda eğitin. Ailedeki her birey bu eğitimlere katılmalı. Köpeğinizi ailedeki her bireyden emir alacak şekilde eğitin.

Kediler çocukların üzerine yatarak onları boğmaz. Fakat kediler tırmalayabilir. Kedinin tırnaklarını kısa kesin. Çocuğunuza kediyi başından kuyruğuna doğru yumuşakça sevmesini öğretin. Kediyi karnını okşamak için ters çevirmeyin.

Çocuk Güvenliği Tavsiyeleri

Çocuk Güvenliği Tavsiyeleri

Hayvanların Yanında Çocuklarınızın Nasıl Davranacağını Öğretin :

Hayvanların yanında yavaşça yürüyün. Hayvana doğru veya ondan uzaklaşır şekilde koşmayın.

Hayvanı kesinlikle yemek yerken , uyurken rahatsız etmeyin. Hayvanları emniyetli şekilde sevin. Başlangıçta kolunuzu vücudunuzun yanına sarkıtın. Daha sonra yavaşça kolunuzu kaldırarak elinizi koklatın. Sonra evcil hayvanların başlarının yanını ve üstünü okşayın. Hiçbir zaman elinizi hayvanların başının üzerine direkt olarak koymayın. Bu tehlikeli olabilir.
Hayvan size yaklaşıyor ise durun. Yumuşak bir şekilde ona doğru konuşun ve de yavaşça geri dönüp yürüyün.Hayvana kesinlikle yan bakmayın veya onu kızdırmayın.

Hayvanın ayaklarından, kulaklarından veya kuyruğundan tutmayın.Vahşi veya başıboş hayvana dokunmayın.Tüm hayvan yavrularından uzak durun.Kızgın hayvanın nasıl durduğunu öğrenin. Kızgın hayvandan uzak durun.Hiçbir zaman hayvanla boğuşarak onu yenmeyi denemeyin.Çocuklar genellikle tanıdıkları köpekler tarafından ısırılır. İlk yardım bölümlerinde görülen köpek ısırmalarının hemen hemen yarısı ailenin köpeği tarafından çocuğun kendi evinde olan vakalardır.

Çoğunlukla köpek ısırmaları kol ve yüzdendir.Evcil hayvanlar kıskanç olabilir. Evde yeni bebek sahibi olduğunuzda evcil hayvanınızı yakın takibe alın. Bebek dünyaya gelmeden evcil hayvanınıza daha fazla sevgi verin ve buna dikkat edin.

Oyun alanları neşelidir. Çocuğunuz yeteneklerini açığa çıkarma test etme ve diğer çocuklarla karşılaşma fırsatı bulur. Fakat bunun yanında oyun alanları tehlike de olabilir. Birçok çocuk oyuncaklardan düşünce canını yakar.

 

Güvenlik Kontrolü ;

Oyun alanına gitmeden önce çocuğunuzu kontrol edin. Çocuğunuzu boğabilecek her türlü malzemeyi ondan alın.

Çocuğunuz oynamaya başlamadan oyun sahasını kontrol edin. Yumuşak, kalın ve lastik yerleri araştırın. Bu yerler çocuğunuz düştüğünde onu korur. Eğer oyun alanı böyle yumuşak ve kalın bir yüzeye sahip değilse, çocuğunuzu yere yakın, yüksek olmayan, oyuncaklarla oynatın.

Çocuğunuzu yakından takip edin. Oyuncaklardan aşağıya düşmesine engel olacak kadar yakın durun.

OKUYUCU YORUMLARI