Çocuğunuzun Haşlanmasından Korunma

  • 1 Star
    Loading...

Mutfağınızdan Akan Su Ne Kadar Sıcak?

Birçok su ısıtıcısı 60 C’ye ayarlanıyor. Bu sıcaklıkta çocuğunuzun cildinin yanması yalnızca bir saniye sürer.

Sıcak su hararetini kontrol edin ve 49 C ye düşürün. Bu çocuğunuz için daha güvenli bir sıcaklık olacaktır. Bu durumda da kullanılacak yeterli sıcak suyunuz olacaktır.

Isıtıcınızın ayarını düşürerek su hararetini azaltabilirsiniz, veya musluğunuza haşlanmayı önleyici özel cihaz takabilirsiniz.

cocuklarda-haslanma       Mutfakta Güvenlik ;
Mümkün oldukça mutfak ocağınızda arka ocakları kullanın. Tava ve tencerelerin saplarını arkaya doğru çevirerek sıcak yemeklerin çocuğunuzun üstüne devrilmesine mani olun.Kullandığınız elektrikli cihazların kablolarının ( elektrikli çaydanlık gibi ) bank ve masa kenarlarından sarkmasına engel olun. Çocuğunuz kabloyu çekerek sıcak sıvı ile haşlanabilir.Yemek pişirir veya sıcak içecek hazırlarken çocuğunuzu uzak tutun. Siz mutfakta işler ile meşgul iken çocuğunuzun haşlanma riski yüksektir.

Küvette Güvenlik ;
Öncelikle, evinizdeki suyun sıcaklığını düşürün.(Detaylı bilgiler önceki paragraflarda ) Çocuğunuzun banyo suyunun sürekli uygun sıcaklıkta olması için aşağıdaki maddeleri uygulayın;Küvete ilk önce soğuk suyu akıtın, daha sonra banyo suyunu ılık (sıcak değil) yapacak şekilde sıcak su ilave edin. En sonunda musluğu soğutmak için soğuk su akıtın.Çocuğunuzu küvete koymadan önce elinizle suyu kontrol edin. Suyun sıcaklığı ılık olmalı sıcak değil. Çocuğunuz için uygun su sıcaklığı sizin kendiniz için tercih edeceğiniz sudan daha soğuk olmalıdır. Çocuğunuzu sıcak su musluğundan uzak tutun. Onun musluğu açmasına engel olun.Çocuğunuzu başka bir büyük çocukla küvette yalnız bırakmayın. O çocuk sıcak su musluğunu açabilir.5 yaşından küçük çocuğunuz suyun içinde veya suya yakınsa her zaman onun yanında bulunun. Haşlanma bir anda olabilir.Eğer sizden başka biri (Akrabalarınız veya bebek bakıcınız) çocuğunuza banyo yaptıracaksa bu hususları çocuğunuzun güvenliği için onlara da öğretin.

Mikro Dalga Fırın Alarmı ;
Bebeklerin yiyeceklerini ve biberonlarını ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmak pek uygun değildir. Mikrodalga fırında ısıtılan süt veya yemekler dışarıdan uygun sıcaklıkta hissedilebilir fakat içleri çok sıcak olabilir. Biberonu sıcak su içinde yemeği ocakta ısıtmak daha uygun olacaktır.Eğer mikrodalga kullanacaksanız, biberonu ısıttıktan sonra sallayın. Bu bölgesel olarak sıcaklıkları engelleyecektir. Sıcaklığını kontrol edin. Ilık olmalı,sıcak değil.
Çocuğunuzun cildi sizin cildinizden daha ince ve hassastır. Onun cildi, sizinkine göre daha çabuk ve daha düşük sıcaklıklarda yanar.Sıcak sıvılarla yanan çocukların sayısı ateşle yananlardan daha fazladır.Küçük çocukların zehirlenmesine karşı emniyet sağlamalısınız. Dünyayı algılayabilmek için onlar her şeyi ağızlarına alarak test ederler. Evinizdeki birçok şey onları zehirleyebilir veya hastalanmalarına sebep olabilir. Çocuğunuzun zehirlenmesine neden olabilecek birçok şeyin listesini oluşturun,

Güvenlik Kontrolü ;
İlaçların kapaklarını kapalı tutun. Çocuğunuzun yanında ilaç almayın, çünkü sizi taklit eder.Temizlik ürünlerinin kapaklarını kapalı bulundurun. Çocuğunuz siz fark edinceye kadar üst raflara uzanmayı öğrenebilir.Misafirliğe gittiğinizde çocuğunuzu yakından takip edin, zira gittiğiniz evde tehlikeli ürünler kapalı ve kilitli bir yerde korunmayabilir.Çocuğunuzu torba ve çantalardan uzak tutun, zira bunların içinde çocuğunuza zarar verebilecek maddeler olabilir.

OKUYUCU YORUMLARI