Çocuğunuzu Zehirlenmeden Koruma

  • 1 Star
    Loading...

cocuk-zehirlenmeleri         Neler yapabilirsiniz?
Tehlikeli ürünleri çocuğunuzun gözü önünden ve ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.
Temizleme ürünlerinizi ve ilaçlarınızı kilit altına alın; Kâfiri, böcek ilacı ve demir hapları gibi madde ve ilaçları kesinlikle kilit altında bulundurun. Sadece birkaç demir hapı çocuğunuzun ölümüne neden olabilir.

Sigara, izmarit ve dolu kül tablalarını çocuğunuzdan uzak tutun. İçilmemiş bir sigara veya iki izmarit yutması halinde çocuğunuz hastalanabilir. Çocuğunuz yanınızda iken temizleme maddesi ile temizlik yapmayın. Birçok çocuk bu temizleme malzemesinden etkilenir ve zehirlenebilir. Bu ürünleri kendi orijinal kabında muhafaza edin. Ayrıca etiketlerinin okunabilir olmasına dikkat edin. Eğer bu ürünleri başka kaplara koyarsanız, çocuğunuz yanlışlıkla bunları içebilir veya yiyebilir.

Çocuğunuzu bulaşık makinesinden uzak tutun. Zira kullandığınız deterjan çocuğunuzda ağız ve boğaz yanıklarına neden olabilir.

Kapaklarda Çocuk Güvenliği ;
Bazı ürünlerin kapakları çocukların güvenliğine uygun yapılmaktadır. Bunlar çocukların hayatını kurtarabilir. Gerçekte ise birçok kapak çocuklar tarafından açılabilir. O nedenle tehlikeli ürünleri çocukların yakınından ve ulaşabileceği yerden uzak tutun. Ayrıca kilit altında bulundurun.

ZEHİRLENMEYE NEDEN OLANLAR

İlaç ve Vitaminler:
Yüksek demir içeren ilaçlar, sinir ilaçları, kodeinli ilaçlar, kalp hapları, ağrı gidericiler, öksürük ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları, antibiyotikler ve doğum kontrol hapları.

Bitkiler:
En yaygın bulundurulan salon bitkileri.(Philodendron ve dieffenbachia )

Kozmetikler:
Kolonya, parfüm, tıraş losyonu ve oje çıkarıcı.

Ev Temizlik Ürünleri:
Fırın temizleme ürünleri, tuvalet temizleme ürünleri,mobilya cilası, lavabo açıcısı gibi.

Zehirleyiciler:
Böcek öldürücü spreyler, fare zehirleri.Boya ve Boya Tinerleri.Gazyağı.Antifriz.Alkol.Sigara ve Purolar.Bebek ve küçük çocuklar, büyükler için tadı ve kokusu güzel olmayan şeyleri rahatça yutabilirler.İlaç, çocuk zehirlenmelerinde en önde gelen sebeptir.Eğer doktor çocuğunuza ilaç vermenizi söylediyse, verilecek ilacın etiketini her defasında okuyun, ayrıca ölçüsüne göre vermeyi ihmal etmeyin.(Göz kararı ile değil.)Düşmeler beyin sarsıntısı ve başın yaralanmasına sebep olur. Bilmeniz gereken çocuğunuzu nasıl güvende tutmanızdır.

Güvenlik Kontrolleri ;
Mobilyanızı balkon kenarından ve pencere kenarından uzak tutun. Bu önlem çocuğunuzun dışarı sarkmasını engelleyebilir.2’nci kat ve üst katlarda oturuyorsanız, pencere emniyet koruyucularını taktırınız. Sadece sinek telleri bu görevi yapamaz.Dahili merdivenli bir evde oturuyorsanız, merdivenin başına ve sonuna menteşeli ve güvenlik kilidi olan emniyet kapıları koymayı unutmayın. Bu önlem bebeklerinizi ve küçük çocuklarınızı korumak için oldukça önemli bir önlemdir. Bebeğinizin altını değiştirirken bir elinizi daima üstünde tutunuz. Bu size bebeğinizin yataktan veya alt değiştirme masasından düşmesini engellemek için iyi bir şans tanıyacaktır.Alışveriş arabasında bebek oturma sandalyesi varsa ve yüksek bacaklı bebek sandalyesi kullanıyorsanız, kesinlikle bebeğinizi oturttuktan sonra emniyet kemerini takın.

OKUYUCU YORUMLARI