Çocuğunuza Ne Zaman Harçlık Vermelisiniz? (III)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. ve 2. kısımlarını okumak için aşağıdaki konu başlıklarından ulaşabilirsiniz

Çocuğunuza Ne Zaman Harçlık Vermelisiniz? (I)

Çocuğunuza Ne Zaman Harçlık Vermelisiniz? (II)

Birçok aile çocukların harçlık vermee başladığında onlar için bir banka hesabı açmaktadır. Burada amaç çocukların kısmen de olsa biriktirmeyi öğrenmeleridir. Yine de ne kadar biriktirileceğine ya da bankaya ne kadar konması gerektiğine karar vermek de oldukça zordur. Bu noktada aile çocuğu biriktirmeye teşvik etmeli ama parası ile ilgili kararı çocuğun vermesine izin vermelidir. Hat yapması mümkün olsa da, bu hata çocuk için gerekli ve değerli bir deneyim olacaktır.

Örneğin bir çocuk ailesinin gereksiz vemantıksız bulduğu bir oyuncağı para biriktirip alma yoluna giderse biriktirmeyi başarırsa, ailesi onu sabrı için takdir etmeli ve isteği şeyi almasına izin vermelidir.

Çocukların parayı akıllıca kullanması zordur. Harçlıklarını abur cubur oyun kartları ya da çizgi romanlara yatırabilirler. Gereksiz harcamalar yapmasını istemeseniz de sonuça ona ait olan bir şey üzerinde kontrol kurmaya çalışmamalı ve bir dene oluşturmalısınız. Ailenin temel kurallarını ihlal etmediği sürece çocuk bazı hatalar yapmada özgür olmalıdır. Unutmayın ki yetişkinler de kimi zaman anlamsız görünen harcamalar yapar.

Çocuğunuzun parası ile güze şeyler yapmasını arzu ediyorsanız parasının küçük bir bölümü ile yardım yapmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir ihtiyaç duyanlara yardım etmek bir süre ona gereksiz görünecek ve direnecektir ama bir süre sonra alışacak ve sizin de desteğinizle yaptığı güzel şeylerden gurur duyacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI