Çocuğum Birinci Sınıfa Alışamadı (I)

okul
  • 1 Star
    Loading...

İlkokul birinci sınıf, anaokulu veya önceki dönemden çok farklı olup, birtakım kural ve gereklilikleri beraberinde getirir. Gerek aileler gerekse çocuklar birinci sınıfı büyümenin bir işareti olarak görür ve sabırsızlıkla bekler. Çocuk heyecan dolu bir tedirginlik yaşar, anne ve babası ise kendi geçmişlerine döner duygulanırlar.

Bazı çocuklar birinci sınıfın getirdiklerine daha hazır olmaktadır. Yaş bu noktada önemli bir unsurdur. Yine de bazı çocuklar 7 yaşına gelmiş olmalarına rağmen gelişimsel olarak okul hayatına hazır olmayabilir. 6 yaşında okula başlayanlar ise daha çok zorlanabilmektedir.

Çocuğun okula uyum sağlamasında, ev yaşantısı önemli bir unsurdur. Evde olan herhangi bir huzursuzluk yeni bir kardeş ya da taşınma gibi unsurlar çocuğun adaptasyonunu etkiler ve uyum sağlamasını zorlaştırır. Bu nedenle okul dışı unsurların performansını yoğun şekilde etkilediği söylenebilir.

Çabuk arkadaş edindiği ve öğretmenini sevdiği takdirde okula uyum sağlaması daha kolay olacaktır. İlgili bir öğretmen çocukların farklı akademik ve sosyal becerileri olduğunu bilir ve sabırlı bir tutum izleyerek çocuklara destek olur, onları cesaretlendirir.

Gidecekleri okulu ve okuyacakları sınıfı önceden görmüş olmak da çocukları bu konuda rahatlabilecek bir diğer unsurdur. Bazı okullarda anaokulunda okuyan çocuklara gelecekteki sınıfları gösterilerek alışmaları sağlanmaktadır. Yine de bu durum her okul için geçerli değildir.

Bu nedenle en iyisi ailelerin çocuğuyla bu konuda konuşması ve onu sorular sormaya teşvik etmesidir. Bazı çocuklar daha ilk günden okulu sever ve hiç sorun çıkarmaz. Diğer yandan son derece problemli davranan çocukların sayısı da oldukça fazladır. Okuldan nefret ediyorum diyerek anne babalarını üzer ve hayal kırıklığı yaşamalarına neden olurlar. Çoğu zaman aileler çocuğunun uyumlu davranan çocuklar gibi olmasını ister ve Neden benim çocuğum böyle davranıyor ? diye düşünürler.

OKUYUCU YORUMLARI