Devlet Okullarının Seçenekleri Nelerdir (II)

anaokulu 2
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1. kısmı için TIKLAYINIZ

Birçok farklı özel okul hizmet vermektedir. Yeni özel okullar bulunduğu gibi, yabancı dillerle eğitim veren okullar da vardır. İleri zekâya sahip öğrenciler için okullar bulunmasıyla beraber, öğrenme güçlüğü çeken ve duygusal sorunlar yaşayan çocuklara eğitim veren okullar da bulunmaktadır. Büyük şehirlerde seçenekler oldukça fazladır. Fakat kırsal kesimlerde bu seçeneklerin ve imkânların çok kısıtlı olduğu açıktır.

Çocuklarının tam olarak nasıl bir okula gitmesi gerektiğine karar veremeyen ebeveynler özel okulları ziyaret ederek işe başlayabilir. Okulun müdürüyle ve danışmanlarıyla görüşebilir, sınıf ortamını gözlemleyebilirler. Verilen eğitimin yapısını, çocuklara konulan hedeflerin neler olduğunu, öğretmenlerin materyalleri nasıl sunduklarını, sınıfta nasıl bir yaklaşım sergilediklerini, öğrencilerin sınıf ortamında ilgili ve mutlu görünüp görünmediklerini araştırıp inceleyebilirler.

Ebeveynler yakın çevrelerinden ve dostlarından özel okullarla ilgili tavsiye isteyebilir ve gerekli görüldüğü takdirde bir eğitim uzmanından bilgi alabilir. Böyle bir uzman çocuğu test edip gözlemleyebilir ve ölçümleri sonucunda çocuğun belli bir okula yönlendirilmesini tavsiye edebilir. Devlet okulundan memnun olmayan fakat çocuğunu özel okullara da vermek istemeyen ebeveynlerin değerlendirebileceği bir başka seçenek de evde eğitim öğretimdir. Günümüzde eğitimlerini evde sürdüren çocukların sayısı hızla artmaktadır. Birçok yerel bölge okulu ev eğitimine destek vermekte, bazı bölgelerde evde eğitimini sürdüren çocuklara okul kaynakları açılmaktadır.

insanlar böyle bir şeyi duyduklarında genellikle şoke olur. “Bir anne nasıl çocuğunun öğretmeni olabilir?” ya da “Peki, çocuğun sosyal gelişimi ne olacak?” gibi kaygılı sorularla karşılaşmak olasıdır.

 

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro