Çocuklarda Cinsellik Eğitimi (II)

  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için bağlantıya tıklayınız

Kızının bebeklerin nasıl yapıldığını bildiğini söylemesi üzerine bir anne, bunu kızına sormuş, “Baş harfi S. Biliyorsun işte seks! Soyunursun ve seks yaparsın!” yanıtını aldığında şaşkına dönmüştür.

Anne ve babalar çocuklarına bu konuda sorular sorarak onların neler bildiklerini anlama yoluna gidebilir. Neyi, ne kadar bildiklerini anladıklarında ise ona ne oranda bilgi vereceklerine karar verebilirler. Seks hakkında konuşurken ebeveynlerin duyarlı olmaları gerekir. Birçok çocuk gerçeği öğrenmeye hazır olmayabilir. Çok fazla bilgi çocuğun sıkıntıya girmesine neden olacaktır. 6—7 yaş grubu çocukları yetişkinlerin seks yaptığını düşünmekten hoşlanmaz. “Bu iğrenç!” “Ben bunu asla yapmam!” gibi tepkiler veren çocuklar da vardır. Doğumun nasıl olduğunu öğrenen bir çocuk, “Ben asla çocuk doğurmam!” diyebilir. Bu yaşlarda çocukların az miktarda bilgilendirilmesi yerinde olacaktır. Aileler sevişme, hamilelik ve doğumla ilgili birkaç bilgi verdikten sonra çocuk sorarsa konuya devam etmeye dikkat etmelidir. 8 — 9 yaş grubu çocuklar ise utanmalarına karşın konuyu daha iyi kavrar. Eğer bu yaşta bir çocuk konuyu daha önce hiç açmamış ise, aile bir sohbet başlatarak konuya girmeyi deneyip, çocuğun neler bildiğini öğrenebilir. Bildikleri doğru yaşa yanlış olabilir. Önemli olan bu noktada yanlış anlamaların düzeltilmesidir.

Sohbet sırasındaki ses tonu da önemlidir. Ebevli ve çocuklar ebeveynleriyle seks hakkında konuşabileceklerini bilmelidir.

edirne escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro