Çocuğum Daha Fazla Özgürlük İstediğinde (I)

çocuklar özgürlük ister
  • 1 Star
    Loading...

İlkokul çağı artan bir bağımsızlık duygusunu da beraberinde getirir. Çocuklar okula giderek evden uzaklaşmayı öğrenir. Arkadaşları ile daha sık zaman geçirmek ister ve değişik etkinliklere katılmaya arzu duyarlar. Hafta sonlarında aileleri ile zaman geçirmek yerine arkadaşları ile oynamak ya da ilgisini çeken uğraşlarla vakit geçirmek isterler Bunun yanı sıra artık ebeveyn gözetiminde olmak onlara rahatsızlık vermeye başlar. Parkta bisiklete binmek, basket sahasında yürümek, oynamak ve dışarıda daha çok zaman geçirmek arzusu duyarlar.
Ebeveynler bu bağımsızlık duygusu ile ilgili çelişkiler yaşar. Bir yandan çocuklarının kendisine yeten ve dışa dönük bireyler haline gelmesine sevinirken diğer yandan kendilerinden uzaklaşıyor olmalarına içerlerler.
Esas endişe verici konu ise çocuğun güvende olup olmamasıdır. Çocuk bağımsız olmayı şiddetle arzularken, ailesi onun iyiliğini ve güvenliğini düşünmek zorundadır.

Bazı kararlar kolaydır. 7 yaşında bir çocuğun işlek bir caddede bisiklete binmesine izin verilmez. Ama bazı kararlar zordur- “Bir üst sokakta oturan arkadaşının evine yürüyerek gidebilir mi?” ya da “Evin yanındaki parkta yanında bir yetişkin olmadan oynaması doğru mudur?” gibi bazı kararsızlık yaratan zor durumlar ortaya çıkabilir.

Çocuklar ise bu konuda ateşli kavgalara girmeye hazırdın “Gitmek istiyorum, herkes gidiyor.” diyerek kendini savunur ve isteklerini dile getirirler. Bu durumda ebeveynlerin yapması gereken, ne kadar özgürlüğü hangi şartla akında vereceklerine karar vermektir.

twitter takipçi satın al

OKUYUCU YORUMLARI