Çocuklarda Utangaçlık (I)

  • 1 Star
    Loading...

Utangaçlık genel olarak bir problem değildir. Fakat çoğu insan utangaçlığın olumsuz bir özellik olduğunu ve güven eksikliği gösterdiğini düşünür. Aslında utangaçlık sadece kötü olduğu düşünülürse öyledir. Utangaçlığı sorun etmeyen çocuk diğer arkadaşları kadar dışa dönük, güvenli, mutlu ve katılımcı olabilir. Çocukken utangaçlığı problem haline getirilmeyen bir insan, hayata güvenle atılmakta zorluk çekmeyecektir. Diğer yandan ebeveynleri tarafından utangaçlığı eleştirilen çocuklar, yaşamları boyunca kendilerini anti-sosyal olarak değerlendirebilmektedir. Çocuğun kendi utangaçlığına bakışı, ebeveynlerin durumu değerlendiriş biçimine bağlıdır. Eğer anne ve baba çocuğu olduğu gibi kabul ediyorsa, çocuğun içinde bu konuda bir rahatsızlık uyanmaz. Fakat utangaçlığı üzerinde aşırı derecede duruluyor ve bu özelliği değiştirilmeye çalışılıyorsa bir problem var demektir. Çocuğun bir huyunu olduğu gibi kabul etmesi veya o huyun kötü bir huy olduğunu düşünmesi arasında ince bir çizgi vardır. Aileler bu konuyu ne kadar çok gündeme getirirse çocuk kendini o kadar kötü hissedecektir.
Utangaçlık sadece bir kişilik özelliğidir, zaafı değil. Hatta utangaç çocukların çok hoş özelliklere sahip oldukları sıkça gözlemlenir. Genellikle uslu, iyi ve cömerttirler. İyi bir dinleyici olup saygılı davranırlar. Diğer çocukların etkinliklerini zevkle izleyebilirler. Bazı durumlarda çekingenlik gösterseler bile genelde durumları başarıyla idare edebilirler.

İki üç kişilik arkadaş gruplarında ve yetişkinlerle yaptıkları konuşmalarda son derece başarılıdırlar. Ayrıca ilgilerini çeken bir proje içinde yer aldıklarında, utangaçlıklarını unutarak son derece aktif olabilirler.

OKUYUCU YORUMLARI