Çocuğunuza Ne Zaman Harçlık Vermelisiniz? (I)

  • 1 Star
    Loading...

Teorik olarak çocuğunuza harçlık verme için 6 ile 9 yaş arasındaki zaman dilimi uygun bir dilimdir. Bu yaş aralıkta çocuk sahibi olan bir çok aile çocuklarının para harcamayı biriktirmeyi sağlıklı bir biçimde öğrenmelerini ister.

Harçlı vermenin koşullu ve koşulsuz olmak üzere iki temel yolu vardır. Koşulsuz olarak verilen harçlık haftanın bir günü düzenli olarak, koşullu harçlık ise çocuk kendisine verilen herhangi bir görevi doğru bir biçimde tamamladığında verilir. Bu görevler ev işleri ile ilgili olabileceği gibi okul, genel hal ve tavırlarda da göz önüne alınarak harçlık vermek mümkündür. Ailelerin koşullu harçlık uygulamasına başlamalarının en önemli nedeni çocuklarının dünyanın nasıl işlediğini öğrenmelerini istedikleri içindir.

Harçlık verme çocuğun performansına bağlı olduğundan aile içinde birtakım çatışmalar yaşanabilir. Çocuklar verilen görevi eksik yaptığında, çok yorgun ya da meşgul olduklarında ailelerini tam olarak memnun edemeyebilirler. Bu nedenle Masayı Toplamazsan Harçlığın Tehlikeye Girebilir, Çöpü Çıkarmazsan Harçlık Yok gibi hatırlatmalar gerekli olmaktadır. Aileler yapılması gereken işin doğru olarak yapılıp yapılmadığını izlemeli, sürekli gözlem yapmalı ve karar vermelidir.

Genellikle harçlıkla tehdit edildiklerinde çocuklar ailelerinin istediklerini doğru bir biçimde yapar. Yine de bazen pazarlık etmeye girişirler. Yatağını toplamak ve odasını düzenlemek için haftada bir lira alan bir çocuk bu görevi bir gün aksattığında ailesinden 75 kuruş istemiştir. Pazarlık kontrolden çıkmış, aile koşulsuz harçlık vermeye karar vermiş ve odasını temiz tutması için başka taktikler düşünmeye başlamıştır.

OKUYUCU YORUMLARI