Çocuklarda Parmak Emme

Çocuklarda Parmak Emme Sorunu
  • 1 Star
    Loading...

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak emme davranışı farklı nedenlere bağlı olabilmekle birlikte en sık görülen nedenlerinden bir tanesi de memeden kopmakta zorluk çeken ve 24 aylık çocuklarda görülen bir davranıştır. Bu davranış buna bağlı olmakla birlikte, davranışın tekrarlanmaması da aile ortamına ve çocuğa olan yaklaşıma bağlıdır.

 

Aile parmak emme davranışı gösteren çocuklarına karşı baskıcı, rencide edici bir davranış takındığı takdirde çocuk parmak emme davranışını tekrar etmekte ısrarcı davranacaktır. Fakat bu konuda eğitimli bir aile çocuğa bu konuda baskı yapmayıp bu konuda görmezden gelebildiğinde genelde geçicidir.

 

Çocuklar ilgi odağı olmayı ve ailelerinin onlarla meşgul olmasını isterler. Bu yüzden de parmak emme davranışında aile bu konu üzerine giderse, bunu ailenin kendisi ile ilgilenmesi için bir fırsat olarak değerlendirecek ve yapmaya devam edeceklerdir.

 

Çocuklar Neden Parmak Emer? Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklar Neden Parmak Emer? Nasıl Tedavi Edilir?

 

Parmak Emme Davranışına Karşı Aile Tepkisi

Genelde ailelerde gözlemlendiği kadarıyla, çocuğa bu konuda bazen ağır olabilecek şekilde cezalar uygulamaktadırlar. Böyle bir yaklaşım çocuğu bu davranışından vazgeçirmeyeceği gibi, daha da fazla üzerine düşmesine hatta ailesi ile uyumsuzluk yaşamasına da neden olacaktır.

 

Parmak emme tıpkı meme emme gibi, çocuğun doğduğu andan itibaren kazandığı bir tür reflekstir. Doğduğu andan itibaren kazanılan bu refleks ile çocuk, parmağı gibi eline alabildiği her şeyi ağzına götürecektir. Böyle bir alışkanlığın bir anda kesilmesi ve çocuğun kaşık gibi gereçlerle beslenmeye başlaması onun için de kolay olmayacaktır. Bu yüzde ailelerin bu konuda sabırlı ve anlayışlı olması gerekir.

  

Yazının başında da belirtildiği gibi çocuğa bu konu da zaman tanınmalı ve görmezden gelinmelidir. Zaten böyle bir yaklaşım zamanla onun bu davranışından vazgeçmesini sağlayacaktır.

 

Bunlarla birlikte anne sütünün yetmediği durumlarda mama ile takviye yapılan ve memeden erken zamanda ayrılmak zorunda olan çocuklarda da parmak emme alışkanlığı baş gösterebilir. Bu durumda da aynı şekilde yaklaşmanız hem çocuğun hem sizin yararınıza olacaktır.

 

Bir uzmana mutlaka danışmakla birlikte, çok fazla endişelenmenize gerek yok. Amerikan Dişhekimleri Birliği, çocukların çoğu, dişlerinin hizalanmasına zarar vermeden, dişlerinin çıkmaya başlamasına kadar güvenli bir şekilde parmaklarını emebileceğini söylüyor. (Kalıcı dişler genellikle 6 yaşına kadar patlamaya başlamaz.)

OKUYUCU YORUMLARI