Çocuklarda Cinsellik Eğitimi (I)

  • 1 Star
    Loading...

Cinsellik Eğitimi

Çocuklarda cinsellik eğitimi nasıl olmalıdır? 6—9 yaşlarındaki çocukların seks ve hamilelik ile ilgili bilgileri sınırlıdır. 6 yaşındaki çocuklar benmerkezci olduklarından, bunların nasıl olduğuyla ilgili kendi fikirlerini oluştururlar. Hayatın gerçekleri onları ilgilendirmez ve kendi düşüncelerinin doğruluğuna inanırlar. 8 — 9 yaş çocukları ise çevrelerindeki bireylerin düşüncelerini anlayabilir ve bu konuda öğrendiklerini kolayca kabul edebilirler.

Seksle ilgili edinilen bilgiler gün geçtikçe artar. Çocuk önce kendi bedeninin farkına varır. Tuvalet alışkanlığı edinirken ebeveynlerin verdiği tepkilere, cinsel organına dokunarak ve vücudu ile ilgili sorular sorarak benlik olgusu ile cinselliğini keşfeder.

 

İlkokul çağına gelindiğinde, çocukların cinsellikle ilgili bazı bilgiler edindiklerini görürüz. Bu bilgiler ailenin konuştuklarından, ağabey ya da ablaların söylemlerinden, televizyonda seyrettikleri bazı programlardan kaynaklanmaktadır. Bazı çocuklar dinleyerek, bazıları ise sorarak öğrenir. 6 yaşındaki bir çocuk kardeşinin bezi değiştirilirken, “Anne sen nasıl hamile kaldın?” diyebilir ya da annesinin çekmecesini karıştırırken bir ped ya da tampon bulduğunda, “Bu ne? Diye” sorar.

Ebeveynler genellikle çocuklarının bildikleri karşısında dehşete kapılabilir. Çocuklar, kaçınılmaz bir biçimde, girdikleri ortamda birbirlerine seksle ilgili şakalar yapar ve bununla ilgili konuşur. Televizyonda öpüşen çiftleri görüp kıkırdar ve bunu okulda arkadaşlarına anlatırlar.

elazığ escort

OKUYUCU YORUMLARI