Devlet Okullarının Seçenekleri Nelerdir (III)

uccu
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Bu yazının 1 ve 2.kısımları için aşağıdaki bağlantıları kullanınız.

Devlet Okullarının Seçenekleri Nelerdir 1.Kısım

Devlet Okullarının Seçenekleri Nelerdir 2.Kısım

Gerçek şudur ki birçok ebeveyn, çocukları için belirli süre ayırıp yeterince fedakârlık yaparsa çocukların eğitiminin gayet başarılı olduğu görülmüştür. Okulda çocuklar günün büyük bir bölümünü beklemeyle geçirir. Kuyrukta beklerler. Okuma sıralarını, sorularının yanıtlarını, öğretmenin başka öğrencilerle ilgilenmeyi bitirmelerini sabırsızlıkla bekleyip dururlar. Oğretmen, arkadaşlarına disiplini öğretirken öylece oturmak zorunda kalırlar. Sıradan bir okul gününün çok azmda öğrenme etkinliği sağlanabilir. Bu durumda çocuk ev eğitimi alıyorsa, verilen materyali daha hızlı ve etkili bir şekilde kavraması da son derece normaldir. Evde eğitim gören çocukların sosyal açıdan da zorluk yaşadıkları söylenemez. Ozel okulda okuyan çocuklar gibi yine mahalledeki arkadaşlarıyla daha sonra oynayabilir, kurslara ve kulüplere devam edebilirler.

Aslında okula gitmedikleri için sosyalleşme konusunda bir şey kaçırmış değildirler. Çünkü aslında sosyalleşmenin okulda gerçekleştiği söylenemez. Okulda çocuklar sessiz kalınca ödüllendirilir, arkadaşları ile konuşunca cezalandırılır. Ayrıca değerlendirmeler sırasında yarışma duygusu ön planda olduğundan çocuklar kendilerini arkadaşlarından daha iyi, daha zeki ve daha hızlı hissetmeye ihtiyaç duyar. Böyle bir yarışma durumu evde gerçekleşmez. Bu nedenle çocuklar okul dışındaki sosyal ortamlarda arkadaşları ile daha iyi kaynaşabilir. Eğer çocuğunuza evde eğitim vermek istiyorsanız bu konuda birçok kaynak size yol gösterecektir.

Destekleyici ulusal ve yerel gruplar bulunmaktadır. Eğitim desteği içinse okul, kütüphane ve çeşitli yayınevlerinden yararlanılabilir. Ya da yakın bir okuldan destek alınarak paralel bir plan uygulamasına gidilebilir. Bu konuda öğretmenlerden yardım isteyerek materyal de paylaşabilirsiniz. Çocuğunuzun öğrenme stilini iyi bir biçimde anlamaya başladığınız zaman çalışmasını özelleştirebilirsiniz. Farklı kitaplar, projeler ve geziler yoluyla öğrenme etkinliğini zenginleştirebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI