Boşanmak Çocuğu Nasıl Etkiler? (I)

kavga
  • 1 Star
    Loading...

Aileler boşanma sürecinde yoğun bir sıkıntı yaşar, duygusal, yasal ve finansal problemlerin var olduğu zor bir süreç geçirir. Bu nedenle çocukları ile ilgilenmek için kendilerinde güç bulamayabilirler. Yine de bu durum, çocukların boşanma gerçeği karşısında çok zor ve acı dolu günler geçirdikleri ve özel bir ilgiye muhtaç oldukları gerçeğini değiştirmez.

Aileler boşanırken çocuklarının hislerini açıkça farketmeyebilir. Çaresizlik ve suçluluk hislerini deneyimlediklerinden onların ihtiyaclarına cevap vermeyebilirler. Babaları zaten o kadar çalışuyordu ki birlikte zaman geçiremiyorlardı, Berbat bir babaydı onu özlemezler bile gibi suçlayıcı tepkiler sergileyebilirler.

Küçük çocuklar ailelerine gidip duygularını açıklamaz. Bunun yerine öfkeli ve sıkıntılı tavırlar sergileyebilir, bağırıp ağlayabilir ya da okulda ilgisiz davranma büyük oasılıkla duygularını bastırıyordur ve bu durum oldukça tehlikelidir.

Boşanmanın çocuklar üzerideki etkisi tüm yaşamları boyunca sürebilir. İlşki kurma konusunda güvensiz yıkıntının temeli çocuğun boşanma konusundaki yargısına dayanır.

Çocukların boşanan ailelerin durumlarıyla ilgili kendilerini suçladıkları da görülür. Aileler bazen çocuklar nedeniyle tartışırlar. Böylece boşanma durumunda çocuk Keşke daha iyi olsaydım. Onların dediklerini hemen yapsaydım gibi düşüncelere kapılabilir. Küçük çocuklar dileklerinin büyük bir güce sahip olduğunu düşünür. Aileleri ile ilgili kötü şeyler düşünmelerinin bile boşanma ile sonuçlanacağını varsayabilirler.

Çocuğun böyle bir durumda tek arzusu, ailelerinin yeniden bir araya gelmesidir. Yeterince isterlerse bunun gerçekleşebileceğini düşünürler. Sürekli kavga edip huzursuz bir ortam yaratsalar dahi anne ve babalarnın ayrılmamalarını ister. Boşanma sırasında aileler çocuklarının da onayını almak ister ama çocuklar ailelerinin ayrı yaşamasını kabul etmek istemez. Bunun yerine tekrar bir araya geleceklerine inanır ve bu gerçekleşmediğinde kendilerini suçlar ya da kendi isteklerini görmezden geldiği için ailelerine öfke duyarlar

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro