Çocuklara Değerler Eğitimi Nasıl Verilir?

  • 1 Star
    Loading...

Çocuklara Değerler Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar hayata dair çoğu şeyi ailede öğrenir. Aile çocuğun ilk eğitim yuvasıdır. İnsanı insan yapan değerleridir. Değerler eğitimi, kişisel gelişim için, ahlaki eğitim, yaşam becerileri eğitimi, sağlık eğitimi gibi bir takım alanları içinde barındırır.

 

Değerler eğitimi, çocukların ilkeli, değerlerine sahip çıkan, sorumlu bir birey olmasına yardım eder. Değerler eğitimi, sosyal hayatın ilk adımı kabul edilebilir. Değerler, kişinin davranışlarına yön veren unsurlardır. Değerler, doğru tutum ve davranışların kazanılmasında önemli rol oynar.

 

Çocuklara değerler eğitimi nasıl verilir, çocuklara değerler eğitimi verirken nelere dikkat etmek gerekir, konusunu konuşuyoruz. Çocuk hayatı yaşayarak ve bakarak öğrenir. Çocuklar, hayatlarının her evresinde mutlaka çevresindeki yetişkinleri model alırlar. Bu nedenle çocuğa verilen değerler eğitiminin kalıcı olması için, aile içinde yaşanarak öğretilmesi gerekir.

 

Çocuklar hayatı, ailesinden öğrenmekle birlikte televizyondan öğrenir. Bu nedenle çocukları televizyondan ve televizyonun zararlarından korumak gerekir. Televizyonun, çocuğun ahlaksal gelişiminde birçok olumsuz etkisi vardır. Çocuklar, vurmayı, dökmeyi, bağırmayı çoğunlukla televizyondan öğrenir.

 

Çocuğa değerler eğitimi verirken kalıcı olması bakımından dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Değerler eğitimi ailede başlar. Bu nedenle çocuk yetiştirirken anne babanın amacı aynı olmalıdır. Anne baba birlikte oturup, karar vermelidir. Sizin için önemli olan değerler neler, çocuğunuzun hangi değerlerle özdeşleşmesini istersiniz, bunları kararlaştırdıktan sonra değerler üzerinde uygulamalı çalışabilirsiniz.
  • Çocuğunuza değerler eğitimi verirken, öğretmek istediğiniz değer üzerine çocuğunuzla kısa anlaşılır sohbetler edebilirsiniz. Anlattığınız değeri pekiştirmek adına hikayelerle kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Çocuklar genelde anne babalarını model alırlar. Bu nedenle çocuğunuza değerler eğitimi verirken, canlı model olabilirsiniz. En etkili yöntem budur.
  • Çocuğunuz size bir şey, anlatmak istediğinde elinizdeki işi bırakıp, tam olarak çocuğunuzla ilgilenin. Bu davranış çocukta sevilme, değer verme hissini pekiştirir.
  • Çocuklar hayatlarını oyun üzerine kurarlar. Çocuğunuzla oyun oynarken, istediğiniz mesajları çocuğunuza verebilirsiniz.
  • Çocuğunuza değerler eğitimi verirken sabırlı olun. Çocuğunuz hata yaptığı zaman, çocuğunuzun kişiliğini eleştirmek yerine hatalı davranışını eleştirin. Hatalarına birlikte makul çözümler arayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun problem çözme becerisi gelişecektir.

 

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro