Çocuk Yetiştirme Sanatı

Çocuk Yetiştirme Sanatı
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk Yetiştirme Sanatı Nedir?

Çocuk yetiştirmek bir sanattır. Her anne babanın amacı kendine ve topluma faydalı ve sağlıklı bireyler yetiştirmektir. Bu nedenle çocukluk yıllarından itibaren, çocuğa gerekli olan eğitim verilirken, kişiliğinin ve karakterinin doğru bir şekilde gelişmesi için, sağlıklı çevre oluşturulmalıdır.

 

Çocuğun sağlıklı bir şekilde yetişmesi için, duygusal ihtiyaçları karşılanmalıdır. Duygusal ihtiyaçlar, sevgi, disiplin ve özgürlüktür. Çocukların bebeklik dönemi, sevginin ön plana çıktığı dönemdir. Bu dönemde disiplinden ve özgürlükten söz edilemez. Çocuk büyüdükçe çevresindeki büyükleri model almaya başlar. Tutumlardan ve yöntemlerden önce çocuğun model aldığı kişiler önemlidir.

 

Eğitimciler, çocuk yetiştirmeyi çiçek yetiştirmeye benzetmişlerdir. Çiçek yetiştiren kişi toprağı kazıp tohumu atar. Tohumun filizlenmesi için, düzenli olarak sulanır. Güneşe çıkarılır. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra, çiçeği sever, toprağı çapalayıp, köklerin hava almasını sağlar. Çiçeğin yanında büyüyen yabancı otları temizler, vakti geldiğinde gübresini verir. Çiçeğe gerekli özeni gösterdiği zaman, çiçek büyür, tomurcuklar açar. Böylece çiçeği eken kişi emeklerinin karşılığını alır.

 

Çocuklarda çiçek gibi sevgi, ilgi ve bakımla büyür. Çocuğa her yaş döneminde anne baba sevgisi hissettirmelidir. Çocuk, hata yaptığı zaman çocuğun kendisi değil yaptığı hata eleştirilmelidir. Anne baba çocuğunu yetiştirirken, sevgiyi ön planda tuttukları gibi disiplini de ön planda tutmaları gerekir.

Çocuk Yetiştirme Sanatı Nedir?

Çocuk Yetiştirme Sanatı Nedir?

Her istediği yapılan, her istediği alınan çocuklar, emeğin, çabanın, çalışmanın karşılığını bilmezler. Büyüyüp, yetişkin bir birey olduklarında kendinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen bireyler haline dönüşürler. Bu nedenle çocuğa küçüklükten itibaren sorumluluk verilmeli, çocuğa sorumluluk bilinci kazandırılmalıdır.

 

Çocuk, başarmak için, çalışmanın şart olduğunu bilmelidir. Anne baba çocuğu yetiştirirken, çocuğun her problemine müdahale etmemelidir. Çocuğa kendi problemini kendi halletmesi için, teknik, yöntem ve tutum gösterilmelidir. Çocuğa kendi problemini halletmesi için, zaman tanımalıdır. Böylece çocuk yavaş yavaş bağımsızlık duygusu kazanmaya başlayacaktır. Aksi takdirde her probleminde, problemi çözmek için başkalarına ihtiyaç duyacaktır.

 

Çocuğun sağlıklı bir şekilde yetişmesi için, öz disiplin çok önemlidir. Çocuk kendi kendini disipline edebilmeyi öğrenmelidir. Bununla birlikte çocuğa temel ahlaki kavramlarda ailede uygulanarak öğretilmelidir. Çocuk, dürüstlüğü, yardımlaşmayı, yalan söylememeyi, merhamet etmeyi, empati kurmayı ailede yaşayarak öğrenmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI