Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen 5 Yanlış

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen 5 Yanlış
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen 5 Yanlış

Günümüzde çocuk eğitimi geçmiş yıllardan kalan alışkanlıklar ve kulaktan dolma bilgiler ile devam ettirilmektedir. Peki toplum içinde doğru bildiğimiz ama aslında yanlış olan en büyük sorunlar nelerdir? Kısa kısa maddeler halinde bunlara değinelim.

 

  1. Yanlış: Çok sevgi çocuğu şımartır.

Doğru: Sevgiden değil tutarsız davranışlardan çocuklar şımarır. Bir gün evet denilene yarın farklı bir gün hayır denirse tutarsız yaklaşılmış olur ve çocuklar da bu şekilde şımarıklığa başvurmaya başlar.

 

  1. Yanlış: Akıllı çocuk dediğin oturup söz dinler.

Doğru: Sağlıklı gelişimi devam eden bir çocuk; hareketli, konuşkan, sorgulayan, merak eden, yeri geldiğinde pes etmeyip, inatlaşan çocuktur. Oturan ve tabiri caizse uslu çocuk tamamen bir efsaneden ibarettir.

 

  1. Yanlış: Hareketli her çocuk hiperaktiftir.

Doğru: Çocuk doğası ve yaradılışı gereği çok meraklı olur ve keşfetmek istediği konular için durmadan hareket etmek, yenilikleri görmek ister. Bunun için de dikkati zaten her daim kısa sürelidir. Oturamaz ve hareket ile içindeki merakı gidermek ister. Bilimsel araştırmalar ile bir insanın odağı en fazla 20 dakika devam edebilmektedir. Çocuklar için bu sürenin 10 dakika kadar olduğunu söylemek mümkün. Bunun için hareketli çocuk sağlıklı çocuktur, hiperaktif değil.

 

  1. Yanlış: Çocuk eğitiminde korku ve ceza olmazsa olmazdır.

Doğru: Ceza duygusal anlamda verilen en büyük cezaların başında gelmektedir. Anlık çözüm için kullanılan her korku unsuru ve ceza yöntemi ileriye dönük olarak daha büyük sorunların basamağı olmaktadır. Bunun için iletişimi güçlendirmek ve konuşarak doğru davranışı öğretmek gerekmektedir. Ayrıca davranış eğitiminde en önemli kuralın iyi örnek unsuru olduğu da unutulmamalıdır.

 

  1. Yanlış: Zayıf çocuk gelişimi geri olan çocuktur.

Doğru: Burada ilk olarak bakmamız gereken konu çocuğun kilosu olmamalıdır. Yemek yemek, fizyolojik bir ihtiyaçtır ve sağlık taramaları yapıldıktan sonra anormal bir durum gözlenmiyorsa kilodaki azlık hususuna çok takılmamak gerekir. Evet önemli bir husus gibi görünür. Ancak fazla kilo daha büyük bir sağlık problemidir. Yemek yemeye zorlamak ise yemekten çocukları hepten soğutan bir etken olmaktadır.

OKUYUCU YORUMLARI