Çocuğum Parmak Emmeyi Ne Zaman Bırakacak (II)

parmak
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının birinci serisi olan Çocuğum Parmak Emmeyi Ne Zaman Bırakacak konusunu okumak için tıklayınız

Parmağını emmesini önlemek amacıylabant takmayı önerebilir ya da eliniz ağzına götürdüğünde yumuşakça uyarabilirsiniz. Her koşulda asla kızgın bir şekilde müdahala etmemeli. Çek Elini Ağzından gibi öfkeli cümleler kullanmamalısınız.

Dikkatini dağıtak için ellerni kullanabileceği uğraşlar bulmanız da etkili olacaktır. Oyun hamurları ile oynayabilir ya da size mutfakta yardımcı olabilir. Eğer parmağını emmeyi bırakırsa, ödüllendirmekte mümkündür. Böyle yapan aileler parmak emmemeyi ödüllendirerek davranışın tümüyle sona erdiğini belirtmişlerdir.

Güvenilir kimselere danışmayı da ihmal etmemelisiniz. Bir yol işe yaramadığında, bir diğerini deneyin. Bir aile, kızlarının seçtiği renkli bir eldiven kullanmış ve başarılı olmuştur. Bazı aileler ise acı tadı olan bazı sıvılara parmağa sürmek suretiyl bu durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Bu yöntemlerini çocuğunuz izin vermedikçe kesinlike uygulamamalısınız. Unutmayın ki zorlamaher koşulda en kötü sonucu vermektedir.

Çocuğunuz parmak emme sürecindeyken evde bir saygı ortamı oluşturmalısınız. Parmak eme durumu yüzünden çocuğunuzun küçük düşürülmesine hiç bir şekilde izin vermeyin. Eğer çocuk tedirgin ise büyük ihtimalle üzerinde baskı hissediyordur. Böyle bir durmda, konu üzrinde fazla durmamanız ya da bir süre ertelemeniz doğru olacaktır. Süreç boyunca olumlu mesajlar vermeyi de unutmayın. Gerçekten çok çaba harcıyorsun. Yaptığını çok takdir ediyorum gibi yaklaşımlar yardımcı olmaktadır. Unutmayın ki bu aslında sadece sizin arzu ettiğiniz bir davranış değişimidir.

OKUYUCU YORUMLARI