Çocukları Uyuşturucudan Korumak (II)

annecocuk
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazıısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Uyuşturucu kullanımından söz edildiğinde, çocuğunuz size hiç uyuşturucu kullanıp kullanmadığınızı sorabilir. Eğer kullanmadıysanız rahatça bir sohbet başlatabilir ve ona, “Niçin bu konuyu merak ettin?” , “Peki, sen ne düşünüyorsun?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Eğer geçmişte uyuşturucu bir madde kullanmış ve bu konuda dürüst davranmak istiyorsanız, çocuğunuzun olgunluk derecesini göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır. Uyuşturucu kullandığınız dönemde, bunun ne kadar tehlikeli olduğunu bilmediğinizi ve onun bu kadar erken yaşta bundan haberi olduğu için ne kadar şanslı olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu konuda asla sizi örnek almaması gerektiğini ve bu konuşmanın uyarmak amaçlı olduğunu belirtmeyi de unutmamalısınız.

Her zaman açık bir iletişim içinde olmak yararlıdır. Bu iletişim çocuğunuz büyüdükçe daha da önemli bir hal alacak ve herhangi bir ortamda uyuşturucuya karşı koymak için ona güç verecektir. Onun bu konuda sorduğu soruları yanıtladıktan sonra, uyuşturucu kullanımının tehlikelerinden söz etmeniz, bu konuda örnekler göstermeniz uygun olacaktır. Uyuşturucu yüzünden hayatı çekilmez olmuş ünlü kişileri örnekleme için kullanabilir ve durumun ciddiyetini daha güçlü kavramasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz büyüdükçe onu uyuşturucudan uzak tutacak en önemli unsur, kendi karakterine ve becerilerine duyduğu güven olacaktır. Güçlü bir ego, koruyucu bir unsurdur. Kendisi ile ilgili olumlu bir imaj taşıyan bir çocuğun her türlü kötü alışkanlıktan uzak durması daha da kolay olacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken onu takdir ederek ve ona saygı duyarak kendi becerileri konusunda güven duymasını sağlamaktır. İlkokul yıllarında uyuşturucu sorunu uzak bir konu olabilir ama potansiyel tehlikeyi görmezden gelmemelisiniz. Çocuğunuzla konuşmayı, onu bu konuda bilgilendirmeyi ve karakterinin daha güçlü olması için ona yardım etmeyi sürdürmelisiniz.

çorum escort

OKUYUCU YORUMLARI