Çocuklarda Cinsellik Eğitimi (III)

  • 1 Star
    Loading...

Bu bir devam yazısıdır. Yazının 1. ve 2. kısımlarını okumak için aşağıdaki bağlantıları kullanınız

Çocuklarda Cinsellik Eğitimi (I)

Çocuklarda Cinsellik Eğitimi (II)

Ebeveynle çocuk arasında kurulacak böyle bir güven ilişkisinin çocukluk ve ergenlik dönemlerinde etkisi büyüktür. Çocuk bu konuda konuşmakta çekingen ve tereddütlü bir yaklaşım içine giriyorsa, utanıyor ya da alaya alınmaktan korkuyor olabilir. Bunun sonucunda sorular sorması ve bu konuda rahat olması beklenemez.

Tabii ki en iyi niyetli ebeveynler bile seks hakkında konuşmaktan rahatsızlık duyabilir. Eğer bu rahatsızlıklarını sözle veya davranışlarıyla ifade ediyorlarsa, çocukla iletişim yolları tamamen tıkanabilir. Bu konuda açık ve rahat olmak son derece önemli olduğundan aileler konuyu konuşmadan önce kendileri de bizzat kitaplardan yardım alarak çocuklarının sorularını yanıtlayabilir. Konuşma sırasında ise, “Bu konunun seni utandırdığını biliyorum.

Ben de biraz utanıyorum, ama bizim evimizde seks konusunda konuşmak ve soru sormak normaldir.” gibi bir yaklaşımla çocuğun rahatlaması sağlanabilir.

Bu konuda konuşmaya ek olarak, farklı yaklaşımlar da deneyebilirsiniz. Çocuğunuza bu konuda bilgi verecek birçok kitap bulunmaktadır. Öncesinde siz kitabı incelemeli, çocuğunuzun yaşını ve olgunluk derecesini göz önünde bulundurarak hangi kitabı seçeceğinizi tespit etmelisiniz. Basit bir kitapla başlayabilir ve gerektikçe daha çok ayrıntı içeren kitaplara geçebilirsiniz. Kitabı çocuğunuzla beraber okuyabilir ya da onu okuması için yalnız bırakabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz sorular sorduğunda hazırlıklı olur ve sağlıklı bir sohbet başlatabilirsiniz.

edirne escort

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro