Çocuğumun Terapiye İhtiyacı var mı? (II)

yaramaz 2
  • 1 Star
    Loading...

Bu yazı bir devam yazısıdır. Yazının 1.kısmı için TIKLAYINIZ

Ebeveynler unutmamalıdır ki her çocuk bazı zamanlarda hayatındaki birtakım değişikliklere dayanan duygusal problemler yaşar. Ancak çocuğun okul ve sosyal hayatı bu problemlerden etkileniyorsa yardım almaya başlamakta yarar vardır. İlk kez terapi gören küçük çocuklar “oyun terapisi” adı altında bir çalışmada yer alırlar. Yaşları küçük olduğundan ve duygularını sözlü ifade etme becerileri tam olarak gelişmediğinden terapist gözetiminde birtakım oyuncaklar, boya kalemleri veya oyun hamurları yardımıyla duygularını ifade edebilirler. İyi bir terapist çocuğun oyun yoluyla dışa vurduğu duygularını anlayabilir ve yardımcı olabilir.

Eğer çocuğunuzun bu şekilde bir yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan ya da okul rehberlik servisinden tavsiye alabilirsiniz. Unutmayın ki terapiyi yapacak olan kişi alanında uzman ve çocuklar konusunda deneyimli olmalıdır.

Birkaç terapistle ön görüşme yapmakta fayda vardır. Terapisti kişisel olarak, tüm yönleriyle tanımaya çalışmanız sizi rahatlatacaktır. Eğitim durumunu öğrenmeli, terapi süreci ile ilgili bilgi edinmelisiniz. Terapiyle ilgili bütün ayrıntıları öğrendikten sonra kendisine çocuğunuza bu
konudan nasıl söz etmeniz gerektiğini sormayı da unutmamalısınız. Bir terapist seçtiğinizde, çocuğunuza terapinin nasıl olacağını ve terapistin çocuklara daha mutlu ve rahat olması için yardım eden bir kişi olduğunu anlatmayı unutmayın. Çocuğunuz terapistine zamanla bağlanabilir ve
onu güvenebileceği, kendisini hiçbir şekilde yargılamayan bir kişi olarak görebilir. Çocuğunuzun terapiye ihtiyacı olduğunu kabul etmek zor da olsa eğer henüz küçükken yardım almaya başlarsanız ergenlik yıllarına nazaran davranışlarını değiştirmesi çok daha kolay olacaktır. Erken yaşlarda değişim yavaş ama düzenlidir. Kaydettiği ilerleme üzerine odaklanmalısınız. Unutmayın ki çocukların davranışları ya da kendilerine bakışlarını değiştirmek oldukça zordur. Fakat zaman ve sabırla hem siz hem de çocuğunuz terapiyi olumlu bir deneyim olarak algılayabilirsiniz.

kırşehir escort

OKUYUCU YORUMLARI