Çocuğunuzun Oyun Alanında Güvenlik

  • 1 Star
    Loading...

Oyun Alanına Gitmeden Önce :

Çocuğunuzu onu boğabilecek malzemeler açısından kontrol edin. Çocuğunuzun elbiselerinde bulunan ipleri ve bağları üzerinden alın. Kışın eldivenleri tutturmak için ip yerine klips kullanın. Çocuğunuzun atkı eşarp yerine boynunu sıcak tutacak boyunluk giydiğinden emin olun. Çocuğunuzun oyuncakların üzerinde atlama ipi ve bisiklet kaskı ile bulunmasına müsaade etmeyin.

 

Oyun Alanını Çocuğunuz Oynamaya Başlamadan Kontrol Edin :

Lastik veya kalın yer kaplaması olan oyun alanlarını kirli ve çim satıhlı alanlara tercih edin. Yer yumuşak lastik şilteli veya bol kumlu, ince çakıllı veya tahta talaşlı olmalı. Bu çocuğunuz düştüğünde onu korur. Oyun alanınızda yüzey kalın ve yumuşak değilse, çocuğunuzu yüksek olmayan oyuncaklarda oynatınız. Çocuğunuzu yakından takip edin.

Çocuğunuzun bir oyuncağı kullanmasına müsaade etmeden önce, oyuncağın onun düşmesini engelleyecek tutamaklara, bariyere ve tırabzana sahip olduğundan emin olun.

Çocuğunuzun kafasının veya boynunun sıkışacağı yerleri kontrol edin. Boşluk belki çocuğunuzun gövdesinin sığacağı kadar geniş olabilir fakat kafası veya boynu kısılabilir. Bu çocuğu boğabilir. Kontrol edilecek aralıklar kaydırak merdivenlerini ve trabzan aralıklarını da içerir ve güvenli aralıklar 9 cm. den küçük veya 22.5 cm.den büyük aralıklardır. Kırık cam, çöp, keskin kenarlar ve ucu çıkmış vida açısından kontrolünüzü yapın.

cocuk-oyun-alani-guvenligi

Çocuğunuzu Yakından Gözetin ;

Çocuğunuzu yüksekliği 1.5m. den fazla olan oyuncaklardan uzak tutun. Bu yükseklik birçok yetişkinin ulaşabileceği bir yüksekliktir. Çocuğunuzun bundan daha yükseğe çıkmasına müsaade etmeyin. Çocuğunuz tırmanırken, salıncakta sallanırken yerden yüksek oyuncaklarda oynarken hemen onun yanı başında olun. Onun düşüşüne engel olabilmelisiniz.Çocuklarınızı büyük çocuklar için yapılmış oyuncaklardan uzak tutun. Oyun alanları genel olarak iki yaş gurubu için oyuncaklara sahip olur; 5 yaşından küçük çocuklar, 5-12 yaş arası çocuklar. Eğer çocuğunuz oyuncağa tırmanmak için sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyorsa, o oyuncağı kullanmamalı. Bu büyükler için yapılmış demektir.

 

Çocuğunuza Oyun Alanı Güvenlik Kurallarını Öğretin :

Sıranı bekle.İlkönce ayaklarını kaydır.Kaydırakta kayan aşağıya ulaşmadan, kaydırak merdivenlerinden tırmanma.Tutamağa tutun.Salıncakta ve kaydırakta otur.Sallanan salıncaktan ve kaydırağın altından uzak dur.Eğer oyun alanında kalın yumuşak bir yüzey yoksa veya bazı oyuncakların güvenli olmadığını düşünüyorsanız, oyun sahasının sorumlularına durumu iletin.

 

Güvenlik Kontrolü :
Bisiklete Binen Çocuğunuzu Sürekli Kontrol Altında Tutun:

9 yaş altı çocuklar mutlaka bir yetişkin nezaretinde bisiklete binmelidir. Bu yaş grubundaki çocukların çoğu gözetim altında olmadan güvenli bir şekilde bisiklete binecek beceride değildir.

 

Yol Kurallarını Öğretin:

Çocukları yalnız başlarına bisiklet kullanmaya bırakmadan önce, güvenli bisiklet sürüşü için gerekli yol kurallarını öğrendiğinden emin olun.

 

Araç Yollarının Tehlikesini Öğretin:

Çocuklar araç yollarının, güvenlik riski oluşturan tehlikeli kavşaklardan oluştuğunu bilmelidir. Yola girmeden önce durmalılar, sola, öne, sağa, ve tekrar sola bakarak etrafı gözetlemelidirler.

 

Kask Giydirin:

Bisikletli ölümlerin yarıdan fazlası (dörtte üçü) kafa travmaları ile ilgilidir. Uygun bisiklet kaskı giyinmek önemlidir. Ebeveynler kask kullanarak uygun örnek oluşturmalıdır.

 

Bisikletin Uygun Olduğundan Emin Olun:

Çocuğunuza aldığınız bisikletin kullanıma hazır olduğunu gösteren test edilmiştir etiketinin olup olmadığını kontrol edin. Çok küçük ve büyük bisiklet güvenlik açısından risktir.

 

Bisiklet boyu nasıl kontrol edilmeli:

Çocuğunuzu bisiklete bindirin, en az her iki ayak parmakları iki yandan da yere dokunmalıdır. Çocuğunuz gece bisiklete biniyor ise bisiklette far olması gerekir ve ayrıca çocuğunuzun yanında bir el feneri bulunması gerektiğini öğretin. Bisiklette zil bulunmasının yaya kazalarını önleyeceğini unutmayın.

 

Bisiklet Malzemelerini Kontrol Edin:

Anne babalar çocuklarının bisikletlerinin, ışık, reflektör, zil, gibi güvenlik malzemeleri ile donatıldığından emin olmalı. Kask güvenlik açısından standartlara uygun olmalıdır.

 

Güzel Örnek Olun:

Çocuğunuzla bisiklete binerken ona güzel örnek olun ve sizde kaskınızı takın.

 

Bisiklet Sürüşü :

Çocuklar trafik kurallarına uymalı ve her trafik işaretinin ne anlama geldiğini bilmelidir.

Çocuklar hiçbir zaman arkalarına bakmadan bisikletle dönüş yapmamalıdır. Onlara dönme sinyali vermeden ve dönmeye başlamadan önce omuzlarının üzerinden geriyi kontrol etmeyi öğretin. Çocuklar, kalabalık caddelerde ve gece bisiklete binmekten kaçınmalıdır.Eğer trafik yoğunsa, çocuklar dönüşe başlamadan önce yolun kenarında durup uygun bir boşluğu beklemelidir. Genç bisikletçiler için yürüyüş yolu belki de en uygun yer olacaktır. Buna rağmen ebeveynler çocukları yürüyüş yolunda bisiklet kullanırken dahi onların araç yoluna çıkışlarını engelleyebileceklerinden emin olmalıdır. Çocuklara, yolu geçmelerinin ne zaman emniyetli olacağını anlamalarına yardımcı olun. Çocuklara, caddeyi, yaya yolunu ve tren raylarını geçerken bisikletleri ile yürümelerini öğretin.

 

Kask Kullanımı :

Çocuklar bisiklet kullanırken uygun kask kullanmalıdır. Kask güvenlik açısından ebat olarak uygun olmalıdır. Çene kayışı ve pedi ayarlandığında, kask ileri geri oynamamalı ve çıkmamalı. Kafaya düzgün şekilde ve yatay olarak oturmalı ve kaş üstünde iki parmak, (3cm) kalacak şekilde aşağıya doğru kafayı sarmalıdır. Çene kayışı acıtmayacak kadar sıkı, ön ve arka kayışlar sıkıcı ayarladığında kulak altında birleşecek şekilde olmalıdır. Kask işlevini bir defa yerine getirir. Eğer kaskınız çarpmaya maruz kalır ve iç gömleği (fileleri) şoku üzerine almak durumunda kalırsa, yeni bir kask satın alın. Hasar görünür olmasa da kaskın şok emme kapasitesi yok olmuş olabilir. Eğer çocuğunuz 5 yaş altında ise, kaskın özellikle bu yaş grubu için dizayn edildiğinden emin olun. Kaskı kısa aralıklarla, kontrol ederek iyi durumda olduğunu tespit edin.

Bisiklette Çocuk Puseti Kullanırken :

Bisikletin arka selesine oturamayacak kadar küçük olan çocuklar hiçbir zaman bisikletle taşınmamalıdır. Yalnızca küçük bir kaskı taşıyabilecek kadar boynu kuvvetli olan çocuklar (genellikle1 yaşında) taşınabilir.
Çocuklar tarafından açılamayacak özellikte emniyet kemerli ve sağlam, dayanıklı bir koltuk seçin. Çocuk ayaklarının korumasının yeterli olduğundan emin olun.Çocuğun sallanmasını engellemek için yüksek arkalıklı ve yan korumalı puset seçin. Pusetin sallanmaya dayanıklı olması için bisikletin ana yapısına sıkıca ve emniyetlice monte edilmesi gereklidir. Bisiklet arkasında yolcu ile parka ve ıssız caddelere gidişi kısıtlayınız.Bisikletle meydana gelen ölümlerin %85 inin nedeni kafa travmaları .Bisiklet kazalarının büyük çoğunluğu evin yakın çevresinde ve mahalle hudutları içinde meydana gelir. Yan yollardan veya mahalle aralarından ana caddeye çıkışlar ,10 yaş altındaki bisikletli çocuk ölümlerinin yarısından fazlasının temelini oluşturur.10-19 yaşları arasında meydana gelen ölümlerin % 58 inin nedenleri arasında motorlu araç yollarına dönüşler ve girişler yer almaktadır.

 

Güvenlik Kontrolü :

Çocuklara karşıdan karşıya geçerken 5 temel kuralın olduğunu öğretin;
1. Dur.
2. Her iki yöne bak.
3. Trafiği, araç sesini dinle
4. Yol boşalana ve tüm trafik durana kadar bekle.
5. Araç sürücülerinin seni gördüğünden emin ol.

 

Işıksız kavşaklara dikkat edin;

Işıksız köşe kavşak geçişlerinde çocuklar daha fazla dikkatli olmalıdırlar. Kavşağı köşeden geçmek dört yönü de kontrol altına almak için en uygun geçiş şeklidir.

 

Duruş bölgelerini bilin;

Çocuklar caddeyi geçmeden önce yol kenarında durmalıdırlar. Geçiş üstünlüğü ve yer ikazları olmayan alanlarda koşarak karşıdan karşıya geçmemelidirler.

 

9 yaşın altındakileri, karşıdan karşıya yalnız geçirmeyin;

Karşıdan karşıya geçerken 9 yaşın altındaki çocuklara erişkinler veya daha büyük yaştaki bir çocuk eşlik etmelidir.

 

Araç sürücülerinin sizi iyi görmesine yardımcı olun;

Çocuklara araç sürücülerinin onları daha iyi görebilmesini sağlayan renkli şekilde giyinmelerini öğretin.

 

Karşıdan karşıya geçmek veya geçmemek ;

Çocuklar yaya geçiş trafik işaretlerini bilmeli fakat onlara güvenmemelidirler. Karşıdan karşıya geçmeden önce trafiğin durduğundan ve araç sürücülerinin kendilerini gördüğünden emin olmalıdırlar. Geçişlerde trafik görevlilerinin işaretlerini doğru anlamalarını sağlayın.

ÖNEMLİ: Karşıdan karşıya geçişte trafik işareti değişse bile geçiş çabuk bir şekilde yaya geçitinden olmalıdır.

 

Yaya kaldırımı emniyeti;

Çocuklara daima yaya kaldırımında yürümelerini öğretin. Yaya kaldırımı olmayan bölgelerde trafikten uzakta yürümelerini önerin. En önemlisi trafiğin gelişini karşıdan görecek şekilde yolun bir tarafının seçilmesi gerektiğini öğretin

 

Park etmiş arabalardan uzak durun;

Çocuklarınıza, park etmiş arabaların arasından ve kavşağın köşe noktası dışındaki yerlerden geçmenin tehlikesini öğretin. Çocuklar sadece kavşak köşe noktalarından veya yaya geçitlerinden yolun karşısına geçmelidir.

 

Demiryolu Geçişleri Ölümcüldür;

Çocuklarınıza demiryolunu geçmenin tek yönteminin bu iş için ayrılmış geçiş yerleri olduğunu öğretin. Demiryolu geçiş yerlerinde ve trenler etrafında oynamak ölümcül olabilir.5 ile 9 yaş grubu çocuklar diğer yaş grubu çocuklara nazaran daha fazla oranda ölüm ve yaralanma riski taşırlar:

a)     Çocuklar yaya olarak daha fazla zaman harcadıkları için buna bağlı olarak ölüm ve yaralanma bu grupta daha fazla olmaktadır.

b)     Bu yaş grubundaki çocuklarda kendi hünerlerini sokakta göstermek arzusu çok fazladır ancak yaptıkları bu aktiviteler sırasında her zaman doğru karar veremezler.

9 yaşın altındaki çocukların yolda karşıdan karşıya geçerken nezaretçiye ihtiyaçları vardır.

Yapılmayacaklar, Yapılacaklardan Daha Önemlidir…

OKUYUCU YORUMLARI