Çocuk Gelişimi Sürecinde Ödüllendirme

Çocuk Gelişimi
  • 1 Star
    Loading...

Çocuk Gelişimi Sürecinde Ödüllendirme

Çocuk gelişimi döneminde, her istediğinin yapılması ve sürekli ödüllendirilmesi, çocuğu anne ve babaya bağımlı hale getirir. Tam tersi, ceza sistemini öngören bir aile ise, çocuğun aileden kopuk, kendi içine kapanık ve özgüveni olmayan bir birey olmasına yol açabilir.

Bir çocuğun; kendine güvenen, sağlıklı ruh yapısına sahip bir birey olarak yetişebilmesi için, onun doğru şekilde eğitilmesi çok önemlidir. Bunu yaparken, çocuğa sorumluluk kazandırmak ve onunla iyi iletişim halinde olmak gerekir. Onlarla ebeveynler arasında doğru iletişim kurulabilmesi için, dengeli davranışlar içinde olunmalıdır. Başta da belirttiğimiz gibi, çocuk gelişimi döneminde, ne şımartılmalı, nede sürekli yasaklarla baskılanmamalıdır.

 

Çocuk Gelişiminde Ödüllendirme

Çocuk Gelişiminde Ödüllendirme

 

Ödül ve ceza sistemi incelendiğinde, her ikisinin de çocuk açısından sakıncaları olduğu gözlemlenmektedir. Ödül sisteminde, çocuğun mutluluğu istenir. Buda doyumsuz, anneye babaya bağımlı çocukların yetişmesine neden olur. Her yaptığı davranışta ödüllendirilmeyi bekleyen çocuk, tek başına karar alamaz. Sürekli birileri tarafından ödüllendirilme ihtiyacı hisseder. Ceza sisteminde ise, ağır disiplin söz konusudur. Çocuk, bu denli disipline maruz kaldığında;

  • Öfkeli
  • İçine kapanık
  • Özgüveni eksik
  • Sürekli tedirgin ve buna bağlı olarak kaygı sorunları yaşayan

Duygu durum değişikliklerinden herhangi birisini ya da tümü yaşayacaktır.

 

Çocuk Gelişimi Sürecinde Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Çocuk gelişimi döneminde, ebeveyn ile çocuk arasında bağ kurulurken, en doğru davranış “sınır koyma” olacaktır. Ayrıca çocuğa sorumluluk kazandırmak, birey yetiştirmenin olmazsa olmaz koşullarından bir tanesidir.

Ödevini kendi başına yapamayan bir çocuğun, öğretmeninden korktuğu için, sürekli anne ve babasından yardım alması, çocukta bağımlılığı arttıracaktır. Bu durum, çocuğun sürekli ödüllendirilmesi ile aynıdır. Çocuğun ödevlerini yapmak onun sorumluluğunu üstlenmektir.

  

Bu durumda, ailesinden yardım isteyen çocuğa; “Öğretmenin, bu ödevi senin yapacağın şekilde vermiş. Eğer ödevini zamanında yapmazsan, sınıf içinde neden ödevini yapmadığını açıklamak zorunda kalırsın. Bunu yaşamak istiyorsan, kararı kendin vermelisin.” Şeklinde uyarı verilebilir. Bu sözlere rağmen, sorumluluğunu yerine getirmeyen çocuk, doğal haline bırakılmalı ve sorumluluğunu yerine getirmesi için şans tanınmalıdır. Olumsuz etkisini deneyimlediğinde, tekrarını yapmayacaktır. Küçük hatalar yapması ve yüzleşmesi, ilerde büyük hatalarla karşılaştığında, baş etmesini sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra, her yaptığı hatada cezalandırılan ve hakaret edilen çocuklar, zaman içinde arsızlaşırlar ve saldırgan tutumlar sergileyebilirler. Ailelerinden gördüğü olumsuz davranışlar, çocuğun karakterini oluşturmada etkili olabilir. Çocuk gelişimi süreci fedakârlık ve emek isteyen bir dönemdir. Çocuğa bu dönemde verilenler ya da verilmeyenler ergenlikte ve sonraki evrelerde karakterinin şekillenmesinde büyük rol oynayacaktır.

Uzmanlar, özellikle çocukların ergenlik dönemlerinde, ailelerin uzman görüşlerinden yararlanmalarını önermektedir.

 

 

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro