Bebeklerin İlk Yiyecekleri…

  • 1 Star
    Loading...

Sütünüz bebeğiniz için ilk ve öncelikli besin. Ancak diğer besinlere geçerken nasıl bir yol izlenmeli ve nelere dikkat edilmeli? İşte bebeği ilk kez başka bir besinle tanıştırmanın püf noktaları. Miktar nasıl belirlenmeli?

Bir besini ilk kez yedirecekseniz az miktarda verin ve miktarını yavaş yavaş artırın. Örneğin armut püresi yedirecekseniz ilk önce 2 çay kaşığı ile başlayın, eğer ciltte döküntü ya da kızarıklık gibi sorunlar gelişmezse veya sindirim sisteminde sorun ortaya çıkmazsa, bu miktarı 4-5 kaşığa kadar çıkarabilirsiniz. Tek bir besin yöntemi

Aynı anda birkaç ek besin verirseniz, alerjik bir reaksiyon oluştuğunda buna hangi besinin yol açtığını belirlemeniz güçleşir. Bu nedenle 1 hafta boyunca sadece tek bir besin yedirin, 2. hafta başka bir besine başlayın. Böylelikle bebeğinizin yedirdiğiniz besine alerjisi olup olmadığını daha kolay anlayabilirsiniz. Bebeğiniz reddediyorsa…

Bebeğiniz verdiğiniz ek besini reddediyorsa, ısrar etmeyin. Çünkü bu besini tümüyle reddetmesine yol açabilirsiniz. Başka bir ek besine geçin ve 1-2 gün sonra tekrar yedirmeyi deneyin.
Ev yapımı yoğurt

Dışarıda satılan yoğurtlar raf ömrünün uzaması için katkı maddesi içerebiliyor. Evde yapılmış yoğurtlar ise hem daha sağlıklı, hem de bebeklerin gelişiminde önemli bir rol oynayan probiyotikler de içeriyor. Bu nedenle bebeğiniz en azından 1 yaşına gelinceye dek yoğurdunuzu evde kendiniz mayalayın.

OKUYUCU YORUMLARI