Çocuğumuz Bizimle Yatmak İsterse

  • 1 Star
    Loading...

Bazı çocuklar düzenli olarak anne babalarının odasına girer ve yanlarında yatmak ister. Bu alışkanlık zaman içinde kaybolacaktır fakat bu biraz zaman alabilir. Çocuklarını içgüdüsel olarak gece ebeveynleri ile birlikte olma ihtiyacı bulunmaktadır fakat bu ihtiyaç azaldıkça alışkanlık da ortadan kalkabilir. Birçok aile bu durumdan şikâyetçi olmaz çünkü çocukları normal zamanlarda yaşıtları gibi yatağında rahatça yatmakta ve ebeveynler ile yatma istekleri zamanla azalmaktadır.

Çocukların ebeveynleri ile yatma isteği, gördükleri kötü bir rüyadan ya da kendilerini iyi hissetmemelerinden kaynaklanır. Stresli zamanlarda veya anne babaları uzak bir yolculuktan döndüğünde bu davranış görülebildiği gibi, yoğun çalışan ebeveynlerin çocukları birlikte yatmayı bir çeşit iletişim olarak kabul eder. Yatağa tırmanmak gibi davranışlar genelde alışkanlık haline gelmez ve zaman içinde bu davranış kaybolup gider.

Çocuğunuzun gece ziyaretleri sizi yoruyorsa, bu durumu onunla sakin ve ciddi bir şekilde konuşmalısınız. Artık çocuğunuz beklentilerinizi anlayacak ve kabul edecek bir yaştadır. Ona, “Artık büyüdün. Bu gecenin tamamını yatağında geçirmeni istiyoruz. Eğer bize ihtiyacın olursa gelip haber verebilirsin.” deyin. Bu yaklaşım bazı durumlarda derhal kabul görmektedir. Diğer yandan çocuğunuzun bu yeni düzene ayak uydurması birkaç gün alabilir. Eğer kendi odasında yatmayı reddederse, nedenini araştırın. Davranışlarını inceleyin ve ne yaparsanız kendi yatağında daha rahat yatabileceğini anlamaya çalışın. Oyuncak bir hayvan ya da yumuşak bir yastık işe yarayabilir. Halta odasının düzenini değiştirip seveceği bir tarz bulabilirsiniz. Eler şeyin ötesinde en çok yardım edecek öğe ise sizin tekrarlanan onayınızdır. Bu nedenle iyi davranışlarını sıkça onaylamayı unutmayın.

OKUYUCU YORUMLARI